Reklama

Reklama

Lech Kaczyński będzie miał swoją ulicę w Wilnie

Zapadła decyzja odnośnie nadania patronatu jednej z wileńskich ulic. Na środowym posiedzeniu radni litewskiej stolicy zatwierdzili, że będzie ona nosiła imię Lecha Kaczyńskiego.

Pod uwagę brane były dwie lokalizacje, które zostały poddane głosowaniu. "Nie każdej ulicy nadajemy imię prezydenta z sąsiedniego kraju w tak honorowym miejscu. Zasługują na to ci, dzięki którym zaszły prawdziwe zmiany, a jednym z nich był Lech Kaczyński" - powiedział mer Wilna Remigijus Szimaszius.  

Ulica imienia Lecha Kaczyńskiego znajdzie się tuż obok siedziby samorządu miasta Wilna w dzielnicy Sznipiszki. "Jest to dobre, reprezentacyjne miejsce, aby uhonorować imię Lecha Kaczyńskiego" - powiedziała Polskiemu Radiu wicemer Wilna Edyta Tamaszunaite. 

Oceniła, że decyzja pozytywnie wpłynie to na stosunki polsko-litewskie. "Kropla drąży skałę, a tak wybitne postacie trzeba przybliżyć braciom Litwinom" - dodała. 

Reklama

Nie tylko jedna ulica

Nazwanie jednej z ulic w Wilnie imieniem Lecha Kaczyńskiego to inicjatywa frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin w radzie miejskiej. Kilka dni temu zapadła decyzja, że imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie nazwany plac w podwileńskiej Mejszagole.  

Prezydent Lech Kaczyński odwiedził Litwę podczas swojej prezydentury szesnaście razy. Zginął w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku z małżonką i 94 innymi osobami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne