Reklama

Ławrow: Spotkanie w Wiedniu bez porozumienia ws. Asada

Podczas rozmów w Wiedniu ws. Syrii nie osiągnięto porozumienia w kwestii roli prezydenta Baszara el-Asada w uregulowaniu konfliktu - powiedział w środę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Według niego nie został wykluczony udział Asada w wyborach prezydenckich.

"Nie osiągnięto żadnych porozumień w kwestii tego, że prezydent Asad nie będzie brał udziału w tym czy innym etapie procesu politycznego" - powiedział Ławrow. Według niego porozumienia z Wiednia nie wykluczają udziału Asada w wyborach prezydenckich.

Ławrow dodał, że Rosja liczy na to, iż proces uregulowania politycznego w Syrii uda się rozpocząć w terminie ustalonym w Wiedniu, czyli do 1 stycznia 2016 roku. Według słów Ławrowa jest to "termin orientacyjny, ale liczymy na to, że uda się go dotrzymać, dlatego że im dłużej przeciąga się rozpoczęcie procesu politycznego, tym gorzej dla narodu syryjskiego".

Reklama

Rosja liczy, że Zachód zrezygnuje teraz z wiązania kwestii wspólnej walki z Państwem Islamskim z losem Asada - dodał szef MSZ. Zarzucił on Stanom Zjednoczonym "aktywne propagowanie takiej logiki". Ławrow wyraził ocenę, że "nie do zaakceptowania jest stawianie wstępnych warunków dla zjednoczenia się w walce przeciw Państwu Islamskiemu".

Lista organizacji terrorystycznych

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział także, że jest wiele zbieżności w propozycjach wysuwanych przez Rosję, USA i inne kraje, dotyczących grup w Syrii, które należy uznać za organizacje terrorystyczne. "Nasze propozycje przekazaliśmy partnerom dość dawno. Kilka tygodni temu otrzymaliśmy propozycje naszych kolegów amerykańskich i kilku innych; w znacznym stopniu są one zbieżne" - powiedział Ławrow.

Wyjaśnił, że stworzeniem takiej ostatecznej listy organizacji terrorystycznych zajmie się Jordania.

Ławrow dodał także, że służby specjalne kilku państw odpowiedziały już na apel Rosji o pomoc w poszukiwaniu sprawców zamachu na rosyjski samolot, który rozbił się na Półwyspie Synaj.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy