Reklama

Reklama

Ławrow: Rosja nie ma nic wspólnego z zamachem na Skripala

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oznajmił we wtorek, że Moskwa nie ma nic wspólnego z próbą otrucia w Wielkiej Bytanii byłego pułkownika wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii. Zaznaczył, że Moskwa już wcześniej to powiedziała.

Brytyjska premier Theresa May oświadczyła w poniedziałek, że jest "wysoce prawdopodobne", iż to Rosja stała za próbą zabójstwa Skripala i jego córki. Londyn zażądał wyjaśnień od Moskwy dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii. Czas na odpowiedź dano Rosji do północy z wtorku na środę.

Ławrow powiedział we wtorek, że Rosja odpowie na żądania Wielkiej Brytanii dotyczące substancji trującej, jeśli Londyn będzie przestrzegał procedur zgodnych z normami Konwencji o zakazie broni chemicznej, która na odpowiedź na takie pytania przewiduje dziesięć dni.

Reklama

Żądania Rosji

Ławrow powiedział, że Rosja oficjalnie zażądała od Londynu udostępnienia jej wszelkich materiałów w sprawie Skripala, lecz strona brytyjska odmówiła.

Zaznaczył, że strona wnioskująca ma pełne prawo otrzymania dostępu do tej substancji, o której użyciu jest mowa, by móc przeprowadzić swoje własne analizy.

"Wystąpiliśmy też o dostęp do wszystkich faktów związanych z dochodzeniem, uwzględniając to, że jedną z osób poszkodowanych jest rosyjska obywatelka Julia Skripal" - poinformował Ławrow.

"Na nasze całkowicie uprawnione żądania otrzymaliśmy niejasną odpowiedź, która sprowadza się do tego, że nam odmówiono" - podkreślił Ławrow.

Rosyjskie media przekazały we wtorek, że tego dnia do rosyjskiego MSZ został wezwany brytyjski ambasador Laurie Bristow. Z kolei do brytyjskiego MSZ wezwano w tej sprawie rosyjskiego ambasadora Aleksandra Jakowienkę.

Brytyjska premier Theresa May podkreśliła, że w środę jej rząd "szczegółowo rozpatrzy odpowiedź Rosji", ale zastrzegła: "jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi, to uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii".

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu. Premier May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na nich użyto broni chemicznej Nowiczok, która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy