Reklama

Reklama

​Ławrow: Rosja jest gotowa poprzeć propozycję de Mistury

Rosja jest gotowa poprzeć propozycję specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury - zapowiedział w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Chodzi o zgodę na bezpieczne opuszczenie Aleppo przez bojowników dawnego Fontu al-Nusra.

Przedstawiciel ONZ powiedział w czwartek w Genewie, że jest gotów udać się do wschodniego Aleppo i zapewnić eskortę ok. 1000 islamistycznych bojowników mających opuścić miasto, co umożliwi wstrzymanie bombardowań przez siły rosyjskie i syryjskie. 

Komentując tę propozycję Ławrow, cytowany przez agencją Interfax, powiedział, że Moskwa jest skłonna zgodzić się na to i zwrócić się w tej sprawie do władz syryjskich, aby również one zaakceptowały pomysł de Mistury. Minister spraw zagranicznych Rosji dodał, że bojownicy byłego Frontu al-Nusra będą mogli udać się z uzbrojeniem w stronę miasta Idlib w północno-zachodniej Syrii, gdzie "znajdują się ich główne siły".

Reklama

Ławrow zastrzegł jednak, że bojownicy powinni najpierw złożyć pisemne zapewnienie, że odcinają się od "grup terrorystycznych". Wtedy będą mogli nawet wejść w skład instytucji prawa i porządku, które działają razem z władzami w Damaszku.

We wrześniu, krótko po załamaniu się tygodniowego rozejmu, armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań zbrojnych objął bombardowania miasta, jedne z najcięższych w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy