Reklama

Reklama

Ławrow ostrzega przed Rosją. "Zaatakują siły IS uciekające z Mosulu"

Rosja zaatakuje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) uciekających z Mosulu na północy Iraku na terytorium Syrii - ostrzegł we wtorek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

"Oczywiście, że obserwujemy tę operację (zbrojną), ponieważ jesteśmy zainteresowani pokonaniem tzw. IS" - podkreślił Ławrow.

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone w północnym Iraku miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu pod nazwą Państwo Islamskie na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich.

Działania irackich sił rządowych, które idą na Mosul od południa i są wspierane z powietrza przez międzynarodową koalicję antydżihadystyczną pod wodzą USA, są koordynowane z działaniami oddziałów kurdyjskich. Kurdyjscy peszmergowie posuwają się naprzód w kierunku wsi kontrolowanych przez dżihadystów na wschód od Mosulu.

Reklama

"Okrążenie miasta nie jest pełne. Nie wiemy z jakiego powodu. Może nie można było tego dokonać. Mamy nadzieję, że po prostu nie mogli (zamknąć okrążenia), a nie, że nie chcieli" - ocenił szef rosyjskiej dyplomacji.

Ławrow podkreślił, że istnieje korytarz, którym dżiahdyści mogą uciekać z Mosulu do Syrii. Zapowiedział, że Rosja będzie "oceniać sytuację i podejmować działania zarówno polityczne jak i wojskowe, jeżeli do tego dojdzie". Wyraził też nadzieję, że na ten problem zwrócą uwagę Stany Zjednoczone, które "aktywnie uczestniczą w operacji przejęcia Mosulu".

Ławrow ocenił, że ofensywa mająca na celu zdobycie Mosul jest bardzo trudna, ponieważ biorą w niej udział różne siły, które rywalizują ze sobą, o to, która pierwsza wkroczy do miasta. Dodał, że odbicie go z rąk IS będzie wymagało przeprowadzenia licznych nalotów z powietrza. Porównał ją tym samym do działań w Aleppo w północno-zachodniej Syrii. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy