Reklama

Reklama

Ławrow: Liczymy na skuteczniejszą współpracę z USA w walce z terroryzmem

Rosja ma nadzieję, że współpraca z USA w sferze walki z terroryzmem po objęciu władzy przez Donalda Trumpa będzie skuteczniejsza niż współpraca z ekipą Baracka Obamy - oświadczył we wtorek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Minister skrytykował również NATO za rozmieszczenia wojska na wschodniej flance.

Na swojej dorocznej konferencji prasowej w Moskwie rosyjski minister zauważył, że w dotychczasowych wypowiedziach Trump nazywał walkę z terroryzmem jednym ze swoich głównych priorytetów.

Minister spraw zagranicznych Rosji wyraził nadzieję, że nowa administracja USA przyjmie zaproszenie na rozmowy w Astanie na temat Syrii.

Trump nie proponował rozbrojenia za uchylenie sankcji

Ławrow oświadczył również, że nie dopatrzył się w wypowiedziach prezydenta elekta USA Donalda Trumpa na temat potrzeby rozbrojenia nuklearnego propozycji rozbrojenia w zamian za uchylenie sankcji wobec Rosji. Ocenił, że wypowiedzi Trumpa na te dwa tematy stanowiły dwie odrębne części jego wypowiedzi.

Reklama

Szef MSZ dodał przy tym, że dla Rosji jednym z priorytetowych zadań będzie wznowienie dialogu z USA o stabilności strategicznej. Jednak, jak zaznaczył, w rozmowach na temat bezpieczeństwa międzynarodowego należy uwzględnić wszystkie czynniki wpływające na stabilność strategiczną. Wymienił w tym kontekście m.in. amerykański program obrony przeciwrakietowej.

Wywiad NATO źle działa?

Szef MSZ Rosji skrytykował obecność sił NATO w Estonii; ocenił, że ich obecność w tym regionie dowodzi, że Sojusz nie ma wyobrażenia o tym, co dzieje się w innych rejonach odpowiedzialności NATO.

Odpowiadając na pytanie dziennikarza z Estonii o obecność sił NATO na granicy estońsko-rosyjskiej, Ławrow oświadczył, że jest to "złe" i "nikomu niepotrzebne".

Jak dodał, jeśli struktury siłowe NATO nie widzą dla siebie innego zastosowania, niż w rejonie tej granicy, to oznacza to, że ich wywiad źle działa i nie mają wyobrażenia, co dzieje się w innych rejonach odpowiedzialności Sojuszu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne