Reklama

Lawina w słowackich Tatrach. Zginął 25-letni skialpinista

​Lawina śnieżna zasypała w środę dwóch skialpinistów w słowackiej części Tatr Zachodnich. Zjeżdżali oni z Hlińskiego Wierchu do Doliny Kamienistej. Jednego z nich - 25-latka - nie udało się uratować - poinformowali ratownicy górscy.

Według relacji ratowników Horskiej Zachrannej Służby (HZS), skialpiniści zjeżdżając żlebem w trzyosobowej grupie, sami wyzwolili lawinę, która porwała dwoje z nich. Zwały śniegu całkowicie ich zasypały. Wszyscy mieli tzw. lawinowe ABC czyli detektory, sondy i łopatki.

Zanim ratownicy HZS - wezwani telefonicznie - dotarli na miejsce na pokładzie śmigłowca, niezasypany skialpinista za pomocą detektora lawinowego odnalazł i odkopał jednego towarzysza, który był metr pod zwałami śniegu. Po chwilowej utracie oddechu odzyskał przytomność. 

Reklama

Słowackie Tatry. 25-latek zginął w lawinie

Następnie oboje ruszyli na poszukiwania kolejnego zasypanego, którego udało się namierzyć detektorem i odkopać. Poszkodowany był 1,5 metra pod śniegiem. Kiedy został odkopany był nieprzytomny. Mimo reanimacji i jej kontynuowaniu po przybyciu ratowników, nie udało się go uratować.

Poszkodowanego ratownicy przetransportowali do szpitala, a ciało 25-latka zostało przetransportowane na dół.

Umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Warunki w górach są dość niebezpieczne, ponieważ tło tworzy twarda od oblodzenia warstwa śniegu. Choć nowego białego puchu nie ma dużo, to z powodu wiatru wszystkie szczyty i grzbietu zostały wydmuchane, a śnieg został przetoczony w koryta, gdzie powstały specyficzne poduszki.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Również w środę w polskiej części Tatr Zachodnich lawina śnieżna porwała dwóch turystów, jednak nic poważnego im się nie stało.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Tatry | lawina | Słowacja

Reklama

Reklama

Reklama