Reklama

Latały w okolicach przestrzeni NATO. Rosyjskie samoloty przechwycone

Myśliwce brytyjskich i niemieckich sił powietrznych przechwyciły rosyjskie samoloty, które krążyły wokół estońskiej przestrzeni NATO. To już drugi raz w tym tygodniu.

Brytyjskie i niemieckie samoloty działające w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego przechwyciły rosyjski samolot Tu-134. Tupolewowi towarzyszyły dwa myśliwce: Su-27 i wojskowy samolot transportowy An-12. Służby zauważyły go w pobliżu estońskiej przestrzeni powietrznej. 

Dowódca brytyjskich Royal Air Force (RAF) Richard Leask przekazał, że samolot agresora został szybko zauważony. "Następnie monitorowaliśmy go, gdy przelatywał blisko przestrzeni powietrznej NATO" - poinformował w oświadczeniu. 

RAF określił tę operację jako zapewnienie, że Wielka Brytania, Niemcy i inne kraje NATO "stoją po stronie estońskiego sojusznika w tym napiętym czasie".

Reklama

To już nie pierwszy raz

To nie pierwszy tego typu incydent. 15 marca przechwycono rosyjski tankowiec powietrzny Ił-78, lecący z Petersburga do Kaliningradu. Podczas pierwszej wspólnej misji stacjonujących w Estonii samolotów niemieckich i brytyjskich rosyjski samolot nie powiadomił estońskiej kontroli powietrznej o swoim kursie.

Brytyjskie samoloty RAF dołączyły w marcu do stacjonujących w bazie Amari myśliwców niemieckich, które wycofają się z Estonii w przyszłym miesiącu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy