Reklama

Reklama

La Palma: Wulkan Cumbre Vieja wyrzuca okruchy na 800 metrów

Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wszedł w najbardziej eksplozywną fazę - informuje hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (ING). Wydostające się z krateru okruchy wulkaniczne wyrzucane są na odległość do 800 m. Cumbre Vieja na La Palma jest aktywny od 19 września.

Jak poinformował Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii ING, wejściu wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista.

Według hiszpańskiego instytutu badawczego nasilona podczas ostatniej doby liczba wyrzucanych z krateru okruchów wulkanicznych oraz innych materiałów piroklastycznych zmieniła też wygląd krateru.

La Palma. Odnotowano trzęsienia ziemi

Od północy w rejonie Cumbre Vieja zarejestrowano też ponad 30 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze wyniosło 3,9 stopni w skali Richtera.

W poniedziałek na La Palmie sejsmolodzy potwierdzili ponad 100 wstrząsów, zaznaczając, że ich rosnąca liczba ma związek ze wzrostem aktywności Cumbre Vieja. 

Reklama

Dym wulkaniczny z La Palmy

Tymczasem portugalskie służby potwierdziły, że w niedzielę i poniedziałek zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu, związaną z nadejściem dymu wulkanicznego z La Palmy.

We wtorek rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły z kolei nad Karaiby.

Czytaj też: Kuisz: Jak padł Facebook


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne