Reklama

Reklama

La Palma: Toksyczna chmura zmierza w kierunku kontynentu europejskiego. Ryzyko kwaśnych deszczy

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich doprowadził do powstania toksycznej chmury złożonej m. in. z dwutlenku siarki, która zmierza z La Palma w kierunku kontynentu europejskiego. Obawy naukowców dotyczą też ryzyka powstania kwaśnych deszczy.

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wybuchł w niedzielę. Na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych erupcji lub rannych. 

Obecnie lawa na wyspie La Palma płynie w dwóch kierunkach - jeden jęzor w stronę wioski Todoque, która najprawdopodobniej zostanie doszczętnie zniszczona, a drugi w kierunku oceanu.

Ogromne straty na La Palmie. Czytaj więcej w serwisie Biznes

La Palma. Toksyczna chmura i ryzyko kwaśnych deszczy

Władze i naukowcy obawiają się, że kiedy lawa dotrze do oceanu, zetknięcie z zimną wodą może doprowadzić do uwolnienia toksycznych gazów i wywołać kwaśne deszcze.

Reklama

Obawy koncentrują się także na toksycznej chmurze złożonej m. in. z dwutlenku siarki, która zmierza w kierunku kontynentu. Jeszcze w czwartek ma dotrzeć nad Hiszpanię - podaje "Daily Mirror". Ona również może spowodować kwaśne deszcze. Eksperci uspokajają, że kwaśne deszcze nie powinny stanowić bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Mogę jednak wywołać negatywne skutki dla całego środowiska regionu - czytaj więcej na ten kwaśnych deszczy w serwisie Zielona Interia.

Niebezpieczeństwo dla mieszkańców La Palmy stanowi też popiół wulkaniczny, który może powodować urazy dróg oddechowych, oczu i skóry - ostrzegli eksperci. Lokalne władze zaleciły nieopuszczanie domów, na które spada popiół, a także zamknięcie drzwi i okien.

Strefa katastrofy na La Palma

Regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres ogłosił zachodni obszar wyspy strefą katastrofy.

Jak podaje Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich, obecnie wulkan wyrzuca popiół na wysokość około 4,2 km.

Do tej pory z obszarów wyspy zagrożonych lawą wulkaniczną ewakuowano 6 tys. osób, ponad 180 domów zostało zniszczonych, a sześć głównych dróg pozostaje odciętych dla ruchu.

La Palma. Wioska może zniknąć z mapy

Jako ostatnich na wyspie La Palma ewakuowano 1200 mieszkańców Todoque. Wioska jest ostatnim zabudowanym miejscem dotkniętym przez posuwający się w kierunku morza strumień lawy, który niszczy wszystko na swojej drodze. Miasteczko całkowicie może zniknąć z mapy.

Nie wiadomo, jak długo potrwa erupcja. Specjaliści mówią o tygodniach, a nawet miesiącach.

Erupcja wulkanu spowodowała podniesienie się wyspy La Palma już o 25 cm.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje