Reklama

La Palma: Erupcja wulkanu. Padł pomysł zbombardowania wyspy

Wyspy Kanaryjskie wciąż walczą ze skutkami erupcji na La Palmie. Jednym z pomysłów na "zapanowanie" nad żywiołem jest zbombardowanie przez hiszpańskie wojsko terenów wokół wulkanu, tak by zmienić kierunek spływania magmy. Cumbre Vieja na wyspie La Palma wybuchł 19 września.


Wraz z nasiloną pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem emisją lawy z wulkanu Cumbre Vieja reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera polityk Casimiro Curbelo zaproponował użycie bomb. 

Polityk proponuje zbombardować wyspę La Palma

W rozmowie z regionalnymi mediami sprecyzował, że nie sugeruje użycia "ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb". Dodał, że dzięki użyciu bombowców można byłoby "zabezpieczyć" przed zalaniem lawą zamieszkanych terenów, plantacji lub innych ważnych miejsc na La Palmie, z którą sąsiaduje La Gomera. 

Curbelo zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, w którym znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę. 

Reklama

La Palma. Magma zajęła blisko 900 hektarów powierzchni

- Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy? - powiedział, cytowany w środę m.in. przez dziennik "Canarias7". 

Tymczasem według hiszpańskich wulkanologów podczas ostatniej doby nasiliła się aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie.

La Palma. Kiedy skończy się erupcja wulkanu?

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma trwa od 19 września i pozostaje bardzo intensywny. Krater cały czas wyrzuca duże ilości popiołu i fontanny lawy. W poniedziałek słup pyłu z wulkanu miał prawie cztery kilometry wysokości. Z krateru nadal wypływa kilka strumieni lawy.

Naukowcy oceniają, że wewnątrz wulkanu nadal są duże pokłady magmy, które równoważą fontanny wyrzucane na zewnątrz. To z kolei oznacza, że erupcja na La Palmie może jeszcze długo potrwać.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bomby | Magma | wulkan | erupcja | la palma

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy