Reklama

Reklama

Kurbankuły Berdymuchammedow ponownie wybrany na prezydenta Turkmenistanu

Dotychczasowy prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow zgodnie z przewidywaniami zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich i będzie sprawował urząd trzecią kadencję. Otrzymał prawie 98 proc. głosów - podała w poniedziałek centralna komisja wyborcza.

Według danych komisji frekwencja wyniosła 97,27 proc. uprawnionych do głosowania, czyli około 3,2 mln ludzi.

Uzyskanym w niedzielnych wyborach wynikiem 59-letni Berdymuchammedow, były minister zdrowia i osobisty dentysta poprzedniego przywódcy Turkmenistanu Saparmurada Nijazowa, poprawił swój rezultat z roku 2012, gdy zdobył niewiele ponad 97 proc. głosów.

W wyborach w tym środkowoazjatyckim kraju Berdymuchammedow stanął przeciwko ośmiu rywalom, których po raz pierwszy w historii niepodległego Turkmenistanu zgłosiły nominalnie niezależne partie. AFP zaznacza jednak, że byli oni praktycznie nieznani.

Reklama

Berdymuchammedow rządzi Turkmenistanem od 2006 roku. Urząd objął po śmierci Nijazowa, byłego komunistycznego sekretarza, który ogłosił się prezydentem dożywotnim oraz "turkmenbaszą" - przywódcą wszystkich Turkmenów świata.

Choć po objęciu rządów przez obecnego prezydenta spodziewano się odwilży, okazało się, że oznaczała ona jedynie zastąpienie kultu "turkmenbaszy" Nijazowa kultem Berdymuchammedowa. W zeszłym roku wykreślił on z konstytucji zapisy ograniczające liczbę prezydenckich kadencji oraz limit wieku przywódcy, co w praktyce umożliwia mu panowanie do końca jego dni. Kadencję ponadto wydłużono - z pięciu do siedmiu lat.

Jak orzekła jeszcze przed wyborami broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch, "w Turkmenistanie żadne jeszcze wybory nie były wolne ani uczciwe i te niedzielne nie będą wyjątkiem od reguły".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy