Reklama

​Kulisy zwolnienia szefa FBI przez Donalda Trumpa

Donald Trump z zamiarem zwolnienia Jamesa Comeya nosił się od tygodnia. Prezydenta USA denerwowało toczące się śledztwo w sprawie powiązań jego sztabu wyborczego z Rosjanami - czytamy w Politico.

Przypomnijmy, że James Comey zeznał pod przysięgą, iż FBI prowadzi śledztwo w sprawie związków sztabu wyborczego Donalda Trumpa z Rosją - rosyjskimi władzami, bankami i innymi wpływowymi podmiotami.

To właśnie wtedy Comey podpisał na siebie wyrok - oceniają komentatorzy.

Jak relacjonuje Politico, prezydent USA miał dopytywać współpracowników, dlaczego to śledztwo "nie zniknie", wściekał się też, że nie jest dostatecznie broniony w mediach. Jak opowiada jeden ze współpracowników głowy państwa, Trump miał krzyczeć na telewizor, gdy mówiono o sprawie powiązań z Rosją.

Reklama

Trump nie przekazał Comeyowi swojej decyzji osobiście. Wysłał do niego swojego ochroniarza z zapieczętowanym listem zawierającym dymisję.

Prezydent USA miał być zdziwiony, że jego decyzja została chłodno przyjęta na Kapitolu. Liczył, że zwolnienie Comeya poprą zarówno republikanie, jak i demokraci.

"Moment podjęcia tej decyzji jest bardzo niepokojący" - ocenił republikański senator Ben Sasse.

Trump miał się również wściec, że współpracownicy nie kontrolują medialnego przekazu w tej sprawie. Doradcy prezydenta oskarżali się nawzajem o nieprzypilnowanie tej sprawy i zbyt słabą obecność w telewizjach informacyjnych.

Przypomnijmy, że Donald Trump bronił Jamesa Comeya gdy ten, w trakcie kampanii wyborczej, badał sprawę e-maili Hillary Clinton.

Prezydent USA podkreśla, że w żadnym śledztwie FBI nie był o nic podejrzewany, ani oskarżany.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Trump | James Comey

Reklama

Reklama

Reklama