Reklama

Reklama

Kuba: Raul Castro potwierdził, że ustąpi z urzędu w lutym 2018 roku

​Prezydent Kuby Raul Castro, który w piątek ukończył 85 lat, potwierdził w sobotę, że zamierza ustąpić z urzędu 24 lutego 2018 roku. Upływa wówczas jego druga kadencja prezydencka.

Uczynił to przemawiając w Hawanie z trybuny VII Szczytu Stowarzyszenia Państw Karaibskich (AEC). W rozpoczętym w czwartek spotkaniu biorą udział prezydenci i ministrowie spraw zagranicznych 25 państw AEC.

Tematem szczytu Stowarzyszenia Państw Karaibskich, któremu przewodniczy obecnie Kuba, są skutki pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i społecznego, a także globalnych zmian klimatycznych dla krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.   

Prawo kubańskie pozwala na sprawowanie przez prezydenta dwu kolejnych pięcioletnich mandatów. Raul Castro formalnie objął najwyższe stanowisko w państwie w lutym 2008 roku, po rezygnacji swego brata Fidela, który w 2006 roku poważnie zachorował.

Reklama

Fidel Castro faktycznie rządził Kubą od 1 stycznia 1959 do 2006 roku, mimo iż pierwszy prezydent, prawnik Osvaldo Dorticos Torrado, pełnił to stanowisko od 1959 do 1976 roku.

Zwracając się do uczestników spotkania w Hawanie Raul Castro zapewnił, że rodzina Castro jest "silna i długowieczna"; zażartował, że choć mógłby pozostać na stanowisku "jeszcze kilka pięcioleci", to jednak zakończy swój mandat w terminie.

Fidel Castro 13 sierpnia tego roku kończy 90 lat.

W mediach latynoamerykańskich jako prawdopodobny następca Raula Castro na stanowisku prezydenta Kuby najczęściej wymieniany jest pierwszy wiceprzewodniczący kubańskiej Rady Państwa Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez. Ma on 56 lat. Z wykształcenia jest inżynierem-elektronikiem. Funkcję pełni od 2013 roku.

Przez wiele lat był unikającym rozgłosu działaczem państwowym i partyjnym. Od 2009 roku był ministrem szkolnictwa wyższego, od 2012 wicepremierem ds. edukacji, nauki i kultury, a w 2013 roku został pierwszym wicepremierem i pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Państwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy