Reklama

Reklama

Kryzys migracyjny. Łukaszenka rozmawiał z Putinem o sytuacji na granicy

Nasiliła się presja migracyjna na granicy Polski z Białorusią. - Pod Kuźnicą trwa regularna bitwa - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. O sytuacji rozmawiali Aleksandr Łukaszenka z Władimirem Putinem. Minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow zaproponował Unii Europejskiej zażegnanie tego kryzysu.

W tym roku odnotowano kilkadziesiąt tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnich dniach doszło do prób siłowego przejścia przez duże grupy cudzoziemców.

Białoruskie grupy humanitarne oskarżają polskich rządzących o "naruszanie międzynarodowego prawa do azylu". "Przez to, że migranci nie są wpuszczani do Polski, wracają na Białoruś i nie są akceptowane ich wnioski o ochronę. Polska twierdzi, że jej działania są legalne" - napisał Reuters.

Polski rząd podkreśla, że sytuacja na granicy ma źródło w celowych działaniach reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Reklama

"Pod Kuźnicą trwa regularna bitwa. Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie bronią naszej Granicy przed atakiem migrantów inspirowanym i przygotowanym przez Łukaszenkę" - pisał w poniedziałek na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Łukaszenka rozmawiał z Putinem

- Aleksandr Łukaszenka rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o obecnej sytuacji na granicy i wyraził zaniepokojenie nagromadzeniem polskich wojsk na granicy białoruskiej - poinformowała państwowa agencja informacyjna Belta. - Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaproponował Unii Europejskiej, żeby ta udzieliła Białorusi pomocy finansowej za zatrzymywanie przepływu migrantów - podał Reuters.

Szef MSZ nawiązał do wcześniejszej umowy z Turcją, która porozumiała się z Unią Europejską w 2016 roku i na mocy tego porozumienia Ankara zobowiązała się do utrzymania na swoim terytorium uchodźców z Syrii i innych krajów. W zamian Ankara otrzymała sześć miliardów euro w dwóch transzach w ramach unijnego Instrumentu Pomocy dla Uchodźców. 

Reklama

Reklama

Reklama