Reklama

Reklama

Koronawirus na Białorusi. Łukaszenka: Europejczycy i Amerykanie to łajdacy, bo nam nie pomogli

- Skoro nie pomogli podczas pandemii, to nie trzeba. Nie prosimy ich - tak prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił pomoc płynącą z państw zachodniej Europy oraz USA. Tymczasem niezależni dziennikarze z jego kraju przypominają o kolejnych humanitarnych transportach, które dotarły do Mińska i innych białoruskich miast. Niektóre z nich pochodziły z Polski.

Zdaniem Łukaszenki, Białoruś "wydała ogromne pieniądze" na walkę z pandemią. - Europejczycy i Amerykanie to ostatni łajdacy. Przecież w ogóle nam nie pomogli, absolutnie. Chociaż WHO i ONZ ciągle mówią, że trzeba kogoś wspierać i tak dalej - oświadczył Łukaszenka.

Białorusi przywódca zapewnił następnie, że skoro "nie pomogli, to nie trzeba". - Nie prosimy ich - zadeklarował Łukaszenka.

"Rozległa pomoc" płynąca od Chin po USA

Jednak tamtejszy portal Naviny pisze, że słowa te "nie są zgodne z prawdą i są przejawem niewdzięczności", a kraje zachodnie przeznaczyły już na pomoc Białorusi w walce z COVID-19 blisko sześć milionów dolarów. Jak wyliczył, chociażby Polska przekazała Białorusi w ramach pomocy humanitarnej sprzęt medyczny, lekarstwa i środki ochrony osobistej: maseczki, środki do dezynfekcji. 

Reklama

W kwietniu i czerwcu ubiegłego roku na Białoruś dotarły dwa transporty humanitarne z Polski. Według Navin, "geografia pomocy" zagranicznej jest bardzo rozległa, bo udzielały jej kraje UE, Chiny, USA, Korea Południowa i inne państwa.

Dziennikarze przypomnieli, że ponadto we wrześniu 2020 r. biuro WHO przy wsparciu USAID przekazała białoruskiemu systemu ochrony zdrowia 250 koncentratorów tlenu, a miesiąc później testy i pulsoksymetry warte 257 tys. dolarów. Z kolei w grudniu termowizory i środki ochrony otrzymał miński port lotniczy.

"Co się tyczy UE, miliony euro niekończącą się rzeką płyną do białoruskiej gospodarki w ramach różnych projektów od wielu lat" - napisały Naviny. To m.in. sfinansowane przez UE laboratoria rozpoczęły w kwietniu 2020 r. produkcję środków ochrony i elementów do system podawania tlenu. W lipcu ubiegłego roku UE i WHO wspólnie przekazały środki ochrony dla lekarzy z Mińska.

Ponad 5 mln dolarów na "Solidarność dla zdrowia"

W kwietniu 2021 r. na Białoruś dotarły sfinansowane przez UE maski tlenowe dla pacjentów z COVID-19 i 160 aparatów do tlenoterapii od WHO. Ponadto przekazano 20 tys. testów ekspresowych do diagnostyki koronawirusa przeznaczonych dla szpitali powiatowych.

"Pomoc dociera na Białoruś także w ramach dużej inicjatywy 'Solidarność dla zdrowia', finansowanej przez UE i realizowanej przez WHO. Suma tej pomocy dla Białorusi wynosi 5,3 mln dol. Inicjatywa polega na wsparciu technicznym systemu ochrony zdrowia i szkoleniu specjalistów" - piszą Naviny.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne