Reklama

Koronawirus. Kolejne kraje zamykają się na podróżnych z Wielkiej Brytanii

Od niedzieli wiele krajów Europy i spoza niej wprowadziło ograniczenia w transporcie z Wielką Brytanią z powodu wykrycia w tym kraju nowego wariantu koronawirusa. Według wstępnych ustaleń nowa odmiana jest bardziej zaraźliwa niż ta znana wcześniej.

Od północy z niedzieli na poniedziałek władze Francji wprowadziły 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii. Obejmuje on wszystkie środki transportu, w tym promy, samoloty, pociągi i samochody; dozwolony jest transport towarów oraz przemieszczanie się ludzi z Francji do Wielkiej Brytanii.

W niedzielę Holandia zawiesiła loty do Wielkiej Brytanii co najmniej do końca tego roku.

Belgia wprowadziła obowiązujący od północy z niedzieli na poniedziałek przez 24 godziny zakaz lotów oraz połączeń kolejowych, a następnie przedłużyła go o kolejną dobę, do północy z wtorku na środę.

Reklama

Od północy z niedzieli na poniedziałek zawieszono do końca roku loty pasażerskie z Wielkiej Brytanii do Niemiec.

O godz. 6 nad ranem czasu polskiego weszła w życie decyzja rządu Kanady o zawieszeniu przyjmowania pasażerów przylatujących z Wielkiej Brytanii.

Także władze Litwy wstrzymały w poniedziałek rano pasażerskie połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Podobne działania podjęła też rządy Łotwy i Estonii.

Dania zamknęła w poniedziałek rano na 48 godzin swoją przestrzeń powietrzną dla lotów z Wielkiej Brytanii.

Granice Bułgarii będą do 31 stycznia zamknięte dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii; dotyczy to podróżujących drogą powietrzną, morską lub lądową. Powracający do domu obywatele bułgarscy będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę.

Hiszpania, w koordynacji z Portugalią, ogłosiła wprowadzenie od wtorku zakazu wjazdu dla wszystkich podróżnych z Wielkiej Brytanii, poza obywatelami hiszpańskimi. Zapowiedziano też wzmocnienie kontroli na granicy z Gibraltarem, gdzie wykryto już co najmniej jedno zakażenie nową odmianą SARS-CoV-2.

Zakaz wjazdu osób przybywających z Wielkiej Brytanii ogłosiła też Szwajcaria. Dodatkowo podróżni, którzy przyjechali z tego państwa od 14 grudnia, mają być objęci 10-dniową kwarantanną.

Od poniedziałku od godz. 12 zawieszone są połączenia lotnicze między Wielką Brytanią a Czechami. Ograniczenie potrwa co najmniej do końca roku i nie obejmuje obywateli czeskich powracających do kraju, którzy będą jednak musieli przejść kwarantannę.

Loty z Wielkiej Brytanii do Norwegii zostają zawieszone na 48 godzin z natychmiastowym efektem - ogłosił norweski minister zdrowia Bent Hoie w poniedziałek.

Władze Szwecji ogłosiły w niedzielę zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii, który wejdzie w życie w najbliższym czasie.

Włochy zapowiedziały zawieszenie lotów z Wielkiej Brytanii do 6 stycznia i zakaz wjazdu dla osób, które przebywały w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Rosja zawiesi od wtorku na tydzień pasażerską komunikację lotniczą z Wielkiej Brytanii.

W niedzielę ogłoszono również zawieszenie ruchu lotniczego między Wielką Brytanią a Argentyną i Chile.

Wjazdu na swoje terytorium osobom z Wielkiej Brytanii zakazały także: Izrael, Turcja, Indie, Jordania, Salwador i Hongkong - donoszą agencje.

Polska zapowiedziała zamknięcie połączeń lotniczych z Wielką Brytanią o północy z poniedziałku na wtorek. 21 grudnia na lotnisko Okęcie ma przylecieć osiem samolotów z Wielkiej Brytanii.

Nowy wariant koronawirusa

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformowano 14 grudnia. Według władz brytyjskich nowa odmiana rozprzestrzenia się o ok. 70 proc. szybciej, ale nie wydaje się, by powodowała poważniejszy przebieg choroby i nie miała zareagować na opracowane już szczepionki przeciw Covid-19. Zakażenia nową odmianą wirusa zdiagnozowano również w Danii, Holandii, Australii i we Włoszech.

Władze RPA poinformowały również w piątek o odkryciu nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Według południowoafrykańskich ekspertów nowa odmiana jest pod niektórymi względami podobna do odmiany wykrytej w Wielkiej Brytanii i dzieli z nią kilka mutacji. Wprowadzone przez niektóre kraje ograniczenia w przekraczaniu granic obejmują także RPA.  

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy