Reklama

Korea Południowa zmienia prawo. Obywatele staną się młodsi

Parlament Korei Płd. przyjął w czwartek szereg ustaw, by zrezygnować z tradycyjnych koreańskich metod obliczania wieku, które dodawały niektórym osobom nawet dwa lata. Od czerwca 2023 roku we wszystkich urzędach stosowany już będzie system międzynarodowy.

W Korei Płd. obecnie stosowane są trzy różne metody liczenia wieku osób. Najbardziej popularnym jest tzw. wiek koreański, zgodnie z którym w momencie urodzenia dziecko ma rok, a po Nowym Roku doliczany jest kolejny - wyjaśniła agencja Yonhap.

Oznacza to, że dziecko urodzone 31 grudnia po kilku dniach ma już formalnie dwa lata. Po ujednoliceniu metod i całkowitym przejściu na system międzynarodowy Koreańczycy będą w niektórych dokumentach nawet o dwa lata młodsi niż obecnie.

Tzw. wiek koreański. Może powodować komplikacje

Od lat 60. XX wieku Korea Płd. stosuje już system międzynarodowy w dokumentacji prawnej i medycznej, ale "koreański wiek" wciąż służy do określania, kto może legalnie pić alkohol, palić papierosy lub otrzymać powołanie do wojska - podał dziennik "Wall Street Journal".

Reklama

Ujednolicenie systemu liczenia wieku było jedną z zapowiedzi przedwyborczych prezydenta Jun Suk Jeola. Krytycy "koreańskiego wieku" zwracali uwagę, że może on powodować niepotrzebne komplikacje na przykład przy rozdzielaniu pomocy społecznej czy kwalifikacji do grup na szczepienia przeciwko Covid-19.

Obliczanie wieku na bazie roku kalendarzowego, a nie dnia urodzenia, było dawniej stosowane również w innych krajach Azji Wschodniej. Chiny, Japonia, a nawet Korea Północna przeszły jednak na międzynarodowy standard już dekady temu. Choć mieszkańcy Korei Płd. byli przyzwyczajeni do tradycyjnego systemu, ponad 80 proc. z nich opowiadało się za ujednoliceniem.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Korea Południowa | wiek

Reklama

Reklama

Reklama