Reklama

Reklama

Korea Północna wystrzeliła pociski. Korea Południowa odpowiada i zamyka część dróg powietrznych

Korea Północna wystrzeliła w środę rano czasu lokalnego 10 pocisków różnego rodzaju w kierunku wschodnim i zachodnim - poinformowała agencja Reutera, która powołuje się na armię Korei Południowej. Jak przekazano, co najmniej jedna rakieta spadła w pobliżu wybrzeża południowokoreańskiego. W odpowiedzi na działania Korei Północnej, Korea Południowa wystrzeliła trzy pociski powietrze-ziemia.

Trzy pociski spadły do morza u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego, nie dolatując do specjalnej strefy ekonomicznej Japonii - podała agencja Kyodo. Przeleciały jednak nieopodal południowokoreańskiej wyspy Ulleung-do, na której władze w Seulu ogłosiły alert ewakuacyjny.

Test pocisków miał miejsce tuż po tym, jak Pjongjang zażądał wstrzymania wspólnych manewrów sił lotniczych USA i Korei Południowej pod kryptonimem Vigilant Storm, które trwają od poniedziałku. To pierwsze od pięciu lat tak duże ćwiczenia obu krajów, w których bierze udział 240 samolotów bojowych, przeprowadzających symulowane ataki 24 godziny na dobę.

Reklama

Korea Północna. Jeden pocisk spadł prawie 60 km od wschodniego wybrzeża

Według Seulu jeden z pocisków spadł 26 kilometrów na południe od północnej linii granicznej z Koreą Płn., zaledwie 57 kilometrów od południowokoreańskiego miasta Sokcho na wschodnim wybrzeżu i 167 kilometrów od wyspy Ulleung-do, której wielu mieszkańców schroniło się do piwnic i schronów po ogłoszeniu alarmu.

Armia Korei Południowej stwierdziła, że po raz pierwszy rakiety północnokoreańskie spadły tak blisko południowokoreańskich wód terytorialnych. Według rządu japońskiego pociski mogły lecieć po nieregularnej trajektorii.

Wystrzelenie pocisków. Korea Południowa odpowiada

W odpowiedzi na wystrzelone z Północy pociski, wojsko Korei Południowej wystrzeliło w środę trzy pociski powietrze-ziemia w kierunku północnej granicy morskiej z Koreą Północną - informuje agencja Reutera. 

Co więcej, jak dodano w kolejnym komunikacie, Korea Południowa zamknęła niektóre drogi powietrzne na morzu u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. 

Korea Północna poprzednią próbę rakietową przeprowadziła 28 października, testując dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które także poleciały w stronę Morza Japońskiego.

Pjongjang przeprowadza w tym roku bezprecedensową liczbę prób rakietowych głównie krótkiego zasięgu, ale przetestował też międzykontynentalny pocisk balistyczny. To powoduje wzrost obaw, że północnokoreański reżim szykuje się do siódmej próby broni jądrowej.

Korea Północna znowelizowała niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą może użyć broni jądrowej jako pierwsza. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy