Reklama

Reklama

Korea Północna wysłała samoloty bojowe. Seul odpowiedział

Dwanaście północnokoreańskich samolotów bojowych przeleciało w pobliżu granicy z Koreą Południową. W odpowiedzi Seul poderwał 30 samolotów bojowych. Tego samego dnia Pjongjang wystrzelił dwa pociski balistyczne.

Według oświadczenia armii Korei Płd. samoloty północnokoreańskie leciały w szyku i prawdopodobnie przeprowadziły ćwiczebny ostrzał powietrze-ziemia. W operacji uczestniczyło osiem samolotów myśliwskich i cztery bombowce. 

Wcześniej w czwartek nad ranem czasu lokalnego Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku swoich wschodnich wód morskich.

"Odpalanie rakiet w ostatnich dniach przez Koreę Płn. to 'środki odwetowe' wobec Waszyngtonu i Seulu za ich wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie" - oceniło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Według Pjongjangu wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. powodują "eskalację napięć militarnych na Półwyspie Koreańskim".

Reklama

Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol podkreślili w czwartek w trakcie rozmowy telefonicznej wagę współpracy swoich krajów oraz Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa w regionie. Za rządów poprzedniego prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina relacje między Tokio a Seulem osiągnęły najgorszy poziom od dziesięcioleci - oceniła agencja Kyodo. Jun, który sprawuje urząd od maja, sygnalizował twardsze stanowisko wobec Korei Płn., niż jego nastawiony na dialog poprzednik.

Pjongjang gotowy na próbę nuklearną

Pjongjang wystrzelił w tym roku około 40 pocisków, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne i wydaje się, że jest gotowy do przeprowadzenia pierwszej próby nuklearnej od 2017 roku - wynika z wypowiedzi przedstawicieli władz w Seulu i Waszyngtonie. 

Czwartkowe testy rakietowe nastąpiły po powrocie amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wody Półwyspu Koreańskiego oraz po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zostało zwołane w związku z ostatnimi testami Korei Płn. - zauważyła agencja Reutera.

W ciągu ostatnich 12 dni Korea Płn. przeprowadziła sześć prób rakietowych. Wcześniej we wtorek Pjongjang wystrzelił pierwszy pocisk średniego zasięgu nad Japonią. W odpowiedzi Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia rakietowe, w trakcie których jeden z pocisków uległ awarii na południowokoreańskim terytorium, co wywołało panikę wśród lokalnej ludności. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy