Reklama

Reklama

Korea Północna wykradła tajne dokumenty wojskowe?

- Hakerzy z Korei Płn. wykradli w ubiegłym roku tajne dokumenty wojskowe, w tym wspólne plany USA i Korei Płd. dotyczące ewentualnego konfliktu z Pjongjangiem - twierdzi południowokoreański deputowany Li Czol Hi, cytowany we wtorek przez agencję prasową Yonhap. Członek rządzącej Demokratycznej Partii Razem powiedział także, że włamanie do ośrodka danych obronnych miało miejsce we wrześniu 2016 roku.

Wśród wykradzionych przez nich dokumentów był najnowszy plan Seulu i Waszyngtonu dotyczący ewentualnej wojny z Pjongjangiem. W ręce północnokoreańskich agentów dostał się też szczegółowy plan działań mających na celu zabicie najważniejszych członków reżimu.  

Li, który powołuje się na anonimowych przedstawicieli resortu obrony, oznajmił, że hakerzy przejęli 235 gigabajtów danych i że 80 proc. z tych dokumentów nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Wśród tych, których treść już ustalono, były plany rozmieszczenia sił specjalnych Seulu, raporty skierowane do głównych dowódców wojskowych, a także informacje na temat najważniejszych obiektów wojskowych i elektrowni.  

Reklama

"To naprawdę poważna sprawa"

W maju południowokoreańskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Korea Płn. wtargnęła do internetowej sieci wojskowej Seulu. Nie ujawniono wówczas, jakie dane zostały wykradzione - przypomina Yonhap.  

"To naprawdę poważna sprawa" - powiedział dziennikowi "Financial Times" były szef południowokoreańskiego think tanku o nazwie Koreański Instytut Zjednoczenia Kraju, Kim Te Wu. "Jako że wojsko pomniejsza znaczenie tych doniesień, martwi mnie zakres informacji wykradzionych przez Koreę Płn." - dodał.  

W styczniu Seul ogłosił utworzenie specjalnej jednostki wojskowej gotowej do fizycznego wyeliminowania północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. Kilka miesięcy później CIA uruchomiła specjalny ośrodek poświęcony Korei Płn. 

Ta perspektywa jakoby rozgniewała Kim Dzong Una, który miał zmienić swoje codzienne nawyki oraz wymienić samochody, którymi się porusza - twierdzą południowokoreańscy deputowani, poinformowani o tym przez krajową agencję wywiadowczą.  

Atak USA na Koreę Płn. coraz bardziej prawdopodobny?

Najnowsze doniesienia o kradzieży tajnych dokumentów pojawiły się w czasie, gdy w Korei Płd. rosną obawy, że prezydent USA Donald Trump może zaatakować Koreę Płn., by powstrzymać rozwijane przez nią w szybkim tempie programy jądrowe i rakietowe.  

Pjongjang ma zaawansowane zdolności do prowadzenia cyberwojny i najpewniej stał za atakami na rządy, instytucje finansowe a nawet studia filmowe na całym świecie.  

Ostatnio firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem FireEye poinformowała, że północnokoreańscy hakerzy usiłowali ukraść bitcoiny z południowokoreańskich giełd, aby w ten sposób obejść coraz bardziej dotkliwe międzynarodowe sankcje.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy