Reklama

Reklama

Korea Północna: Władze chronią przed wyciekiem informacji na temat koronawirusa

W Korei Północnej oficjalne zakażenia koronawirusem zgłoszono dopiero w maju, teraz państwowe media donoszą, że liczba infekcji koronawirusem i zgonów spada, a rozwój epidemii został "skutecznie powstrzymany". Jednak według źródeł władze wzmacniają kontrole, by nie dopuścić do wycieku informacji.

Korea Północna przez ponad dwa lata twierdziła, że jest wolna od koronawirusa, ale w pierwszej połowie maja zgłosiła pierwsze zakażenie. Od tamtej pory odnotowano oficjalnie 2,94 mln pacjentów z "gorączką", z czego ponad 2,54 mln wyzdrowiało, ponad 400 tys. jest leczonych, a 68 zmarło - wynika z doniesień państwowych mediów. We wtorek zgłoszono kolejnych 134,5 tys. pacjentów z objawami covid-19.

"Rozwój epidemii skutecznie powstrzymany"

Północnokoreańska agencja prasowa KNCA ogłosiła we wtorek, że po kilku dniach od wprowadzenia "kryzysowego systemu maksymalnej prewencji epidemicznej" liczba infekcji i zgonów spadła, a rozwój epidemii został "skutecznie powstrzymany".

Reklama

Źródło w mieście Hjesan w północnej części Korei Płn. przekazało japońskiemu portalowi Asia Press, że miasto jest w całkowitym lockdownie od 14 maja. Władze nie zapewniają ludziom zamkniętym na kwarantannie żywności ani lekarstw, zaostrzyły natomiast kontrole, by nie dopuścić do wycieku informacji o kryzysie za granicę.

- Obok mieszkania widzę samochód, który wykrywa sygnały radiowe. Jest tam 24 godziny na dobę. Po ulicach jeżdżą tylko takie samochody i pojazdy wojskowe - przekazało źródło, wspominając również o problemach z nawiązaniem połączeń telefonicznych.

"Kryzysowy zespół kwarantanny" sprawdza, czy chorzy jeszcze żyją

Według niego w mieście powstała nowa organizacja pod nazwą "kryzysowy zespół kwarantanny". - Noszą ubrania ochronne i chodzą po domach ludzi z gorączką, żeby sprawdzić, czy jeszcze żyją - powiedział rozmówca.

Jak podaje agencja Yonhap - Korea Płn. wciąż nie odpowiedziała na propozycję pomocy przeciwepidemicznej od Korei Płd.


Reklama

Reklama

Reklama