Reklama

Reklama

Korea Północna wciąż wzmacnia zdolności nuklearne? Nowe informacje

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un przewodniczył posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej, na którym omawiano nowe strategie mające na celu wzmocnienie zdolności nuklearnych i odstraszania nuklearnego kraju - podała w niedzielę północnokoreańska agencja KCNA.

Podczas spotkania omówiono środki mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych i "skuteczne powstrzymanie utrzymujących się dużych lub małych zagrożeń militarnych ze strony wrogich sił" - przekazała KCNA, na którą powołuje się Reuters.

"Na spotkaniu przedstawiono nowe strategie mające na celu dalsze zwiększenie środków odstraszania nuklearnego kraju i postawienie strategicznych sił zbrojnych w stan gotowości" - dodała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa. "Podjęto też kluczowe kroki w celu znacznego zwiększenia zdolności artyleryjskich północnokoreańskiej armii ludowej" - wskazała KCNA.

Reklama

Nie podano żadnych szczegółów na temat decyzji podjętych w zakresie odstraszania nuklearnego. KCNA nie precyzuje też, kiedy odbyło się posiedzenie, ale w swej drugiej depeszy wskazuje, że Kim "wydał rozkaz siłom zbrojnym" w sobotę 23 maja - informuje agencja AFP.

W niedzielę oficjalny dziennik "Rodong Sinmun" opublikował zdjęcia z posiedzenia Centralnej Komisji Wojskowej.

Co z Kim Dzong Unem?

Posiedzenie wpływowej Centralnej Komisji Wojskowej Partii Robotniczej Korei było pierwszym publicznym wystąpieniem Kima od trzech tygodni - zauważa Reuters. 1 maja, również po prawie trzech tygodniach nieobecności, Kim miał według północnokoreańskich mediów przeciąć wstęgę na ceremonii otwarcia fabryki nawozów.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy lider Korei Płn. niezwykle rzadko pojawiał się publicznie w związku z obawami dotyczącymi koronawirusa. Niepotwierdzone doniesienia o rzekomej chorobie Kima zaczęły krążyć w mediach w połowie kwietnia, gdy dyktator nie pokazał się publicznie z okazji święta państwowego. Amerykańska stacja CNN podała, że przeszedł operację, a jego życiu zagraża "poważne niebezpieczeństwo". Niektóre mniejsze media twierdziły nawet, że zmarł.

Korea Północna twierdzi, że nałożyła surowe środki przeciw koronawirusowi, chociaż utrzymuje, że nie ma żadnych potwierdzonych przypadków zakażenia. Część obserwatorów powątpiewa jednak, że w kraju tym nie było żadnego przypadku infekcji, biorąc pod uwagę słabo rozwiniętą infrastrukturę medyczną oraz fakt, że dużą liczbę zakażeń odnotowano w sąsiednich Chinach i Korei Południowej.

Posiedzenie Centralnej Komisji Wojskowej odbyło się w sytuacji, gdy negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi o denuklearyzacji Korei Północnej utknęły w martwym punkcie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy