Reklama

Reklama

Korea Północna uznała "państwowość" republik w Doniecku i Ługańsku. Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne

W związku z uznaniem niepodległości separatystycznych republik w Doniecku i Ługańsku, Ukraina postanowiła zerwać stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępia decyzję Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o uznaniu tzw. państwowości tymczasowo okupowanych terytoriów w obwodach donieckim i ługańskim" - można przeczytać w oświadczeniu na stronie resortu spraw zagranicznych Ukrainy.


O zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Koreą Północną Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało w środę.

"Jawne naruszenie konstytucji Ukrainy, Statutu ONZ i głównych zasad prawa międzynarodowego"

"Uznajemy tę decyzję jako próbę podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy ze strony Pjongjangu, jawne naruszenie konstytucji Ukrainy, Statutu ONZ i głównych zasad prawa międzynarodowego. Uznanie przez reżim północnokoreański "podmiotowości" rosyjskich reżimów okupacyjnych w obwodach donieckim i ługańskim jest nieważne i nie będzie miało żadnych konsekwencji prawnych oraz nie zmieni uznanych międzynarodowo granic Ukrainy. W odpowiedzi na tak nieprzyjacielski akt Ukraina oznajmia o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Kontakty polityczne i gospodarcze z KRLD nie są realizowane ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj" - czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Dmyto Kułeba: Ukraina będzie jak najostrzej reagować na naruszenia jej suwerenności

"Apel Rosji do KRLD o wsparcie w legitymizacji zagarnięcia siłą części ukraińskiego terytorium więcej mówi o toksyczności Moskwy niż Pjongjangu. Rosja nie ma już sojuszników na świecie, z wyjątkiem krajów zależnych od niej finansowo i politycznie, a poziom izolacji Federacji Rosyjskiej wkrótce osiągnie poziom izolacji KRLD. Ukraina będzie nadal jak najostrzej reagować na naruszenia jej suwerenności i integralności terytorialnej" - podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

W środę rano Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna ogłosiła, że uznaje separatystyczne republiki "Doniecką Republikę Ludową" i "Ługańską Republikę Ludową" za niepodległe państwa. Są to marionetkowe reżimy podporządkowane Rosji, która jako pierwsza uznała ich "niepodległość". Do dziś oprócz Rosji podmiotowość quasi-państw uznawała jedynie Syria. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy