Reklama

Korea Płn. rozpoczęła ćwiczenia artyleryjskie przy granicy z Koreą Pd.

Korea Płn. rozpoczęła w sobotę ćwiczenia wojskowe z udziałem artylerii w pobliżu granicy morskiej z Koreą Pd. - poinformował resort obrony w Seulu. Władze zwróciły się do mieszkańców wyspy Baengnyeong na Morzu Żółtym o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zgodnie z zaleceniem mieszkańcy wyspy powinni być gotowi, aby w każdej chwili udać się do schronów. Kutry rybackie zostały wezwane do zawinięcia do najbliższych portów.

Agencje zwracają uwagę na fakt, że Pjongjang zdecydował się na ćwiczenia wojskowe nie zważając ani na poważne napięcia w jej stosunkach z najbliższymi sąsiadami, ani na potępienie społeczności międzynarodowej - w tym USA, które nałożyły nowe sankcje na Koreę Płn. - po wystrzeleniu 7 lutego rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Z kolei na początku stycznia władze Korei Północnej przeprowadziły najprawdopodobniej próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi tego typu działalności (podobnie jak prób balistycznych) pod groźbą sankcji. Eksperci wątpią w skuteczność tej próby.

Reklama

W 2010 roku siły zbrojne Korei Północnej przeprowadziły ostrzał artyleryjski wyspy Yeonpyeong, w wyniku którego zginęło czterech południowokoreańskich cywilów - przypomina agencja AFP.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama