Reklama

Reklama

Korea Płd. przestała nadawać propagandę

​Korea Południowa wyłączyła we wtorek głośniki, z których nadawała propagandowe informacje na granicy z Koreą Północną. To efekt porozumienia w sprawie złagodzenia ostatniego kryzysu między państwami koreańskimi.

- Zgodnie z ustaleniami audycje zostały wstrzymane o godz. 12 czasu lokalnego (godz. 5 czasu polskiego) - powiedział agencji EFE rzecznik ministerstwa obrony narodowej w Seulu. Dodał jednak, że głośniki nie zostaną na razie rozmontowane.

W wyniku rozmów mających na celu złagodzenie ostatniego kryzysu Korea Południowa zgodziła się zaprzestać nadawanie przez głośniki materiałów propagandowych w pasie przygranicznym, "chyba że zdarzy się coś niezwykłego".

Wznowili po 11 latach

Te transmisje, uważane za potężną broń w "wojnie psychologicznej" Seulu z Pjongjangiem, były jednym z głównych źródeł ostatniego konfliktu.

Reklama

Korea Południowa wznowiła po 11 latach nadawanie propagandowych informacji w odwecie za podłożenie na początku sierpnia min w strefie zdemilitaryzowanej między państwami koreańskimi. Raniły one dwóch południowokoreańskich żołnierzy, którzy patrolowali granicę.

Następnie Korea Północna wystrzeliła pocisk w pasie przygranicznym, co rozpoczęło wymianę ognia artyleryjskiego. Pjongjang zagroził też Południu atakiem zbrojonym, jeśli głośniki nie zostaną wyłączone.

30 godzin rozmów

W poniedziałek po ponad 30-godzinnym maratonie rozmów w Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej Korea Północna wyraziła żal z powodu wybuchu min, ale wprost nie przyznała się do odpowiedzialności. Pjongjang przystał też na zniesienie ogłoszonego w piątek "quasi-stanu wojny" obowiązującego przy granicy. Z kolei Seul zgodził się na wyłączenie głośników.

Oba państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, a nie układem pokojowym. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy