Reklama

Reklama

Korea Płd. chce zablokować uwolnienie do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

"Zgromadzenie Narodowe nigdy nie będzie tolerowało żadnego działania japońskiego rządu, które może zaszkodzić zdrowiu naszych obywateli" - czytamy w rezolucji parlamentu Korei Płd. Tamtejsi politycy wzywają Japończyków, by zmienili decyzję o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody.

"Zgromadzenie Narodowe Republiki Korei stanowczo potępia jednostronną decyzję rządu japońskiego o uwolnieniu skażonej radioaktywnej wody odpadowej z Fukushimy do morza i wzywa do natychmiastowego wycofania tej decyzji" - napisano w rezolucji przygotowanej wspólnie przez partię rządzącą i opozycję.

"Zgromadzenie Narodowe nigdy nie będzie tolerowało żadnego działania japońskiego rządu, które może zaszkodzić zdrowiu naszych obywateli" - dodali parlamentarzyści, wzywając rząd w Seulu do udzielenia "aktywnej odpowiedzi dyplomatycznej".

Milion ton skażonej wody

Rząd w Tokio zatwierdził w kwietniu plan pozbycia się ponad miliona ton skażonej wody z elektrowni w Fukushimie. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, by spełnić krajowe i międzynarodowe normy dotyczące zawartości radioaktywnych izotopów. Uwalnianie wody ma się rozpocząć około roku 2023.

Reklama

Przeciwko planom japońskiego rządu protestowały, oprócz władz Korei Płd., również władze Chin, a także japońscy rybacy, część mieszkańców prefektury Fukushima oraz japoński oddział organizacji Greenpeace.

Reklama

Reklama

Reklama