Reklama

Koniec poszukiwań himalaistów na Nanga Parbat

Czteroosobowy zespół Alexa Txikona zakończył - bez powodzenia - poszukiwania Toma Ballarda i Daniele Nardiego, którzy wspinali się na ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Z himalaistami nie ma kontaktu od 24 lutego.

"Wczoraj akcja poszukiwawcza prowadzona była pomiędzy Obozem I a Obozem III na Żebrze Mummery’ego, bez rezultatów. Dziś od rana kontynuowano działania na drodze Kinshofera - założono bowiem hipotetyczną możliwość wyboru tej trasy zejścia przez Daniele i Toma. Poszukiwania naziemne oraz kolejne loty dronami nie przyniosły jednak żadnego rezultatu" - informuje portal Tatromaniak.

Z powodu zagrożenia lawinowego i złych warunków pogodowych czteroosobowy zespół Alexa Txikona zdecydował o zakończeniu akcji poszukiwawczej.

Przypomnijmy, że z Tomem Ballardem Daniele Nardim nie ma kontaktu od dziecięciu dni. Według informacji z bazy, Brytyjczyk i Włoch 24 lutego mieli znajdować się na wysokości 6300 metrów. Himalaiści próbowali wspiąć się na Nanga Parbat przez Żebro Mummery'ego. 

Reklama

Kilka dni temu załoga śmigłowca armii pakistańskiej prowadziła obserwację stoków góry. Rekonesans wykonany ze śmigłowców nie przyniósł jednak rezultatu - piloci nie dostrzegli śladów himalaistów. Na ścianie Diamir zauważyli jedynie fragment zasypanego przez lawinę namiotu. Nie wiadomo jednak, czy należał do Ballarda i Nardiego. 

Na pomoc dwóm himalaistom ruszyła czteroosobowa ekipa ratunkowa: Alex Txikon, Ali Sadpara, Felix Criado i Ramat Ullah Baig.

Rok temu na tej samej górze zginął Polak - Tomasz Mackiewicz. Uczestnicy narodowej wyprawy na K2 ratowali jego partnerkę, pochodzącą z Francji Elizabeth Revol. Akcja zakończyła się uratowaniem himalaistki. 

INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama