Kondolencje płyną z Polski do Indii po katastrofie. "Słowa uznania dla służb"
Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy lotniczej, która miała miejsce w czwartek w Indiach. Słowa wsparcia popłynęły również od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India z 242 osobami na pokładzie spadł chwilę po starcie z lotniska w mieście Ahmadabad. Policja informuje o co najmniej 290 ofiarach. Jedna osoba przeżyła.

Andrzej Duda zwrócił się z kondolencjami bezpośrednio do prezydent Indii Droupadi Murmu. "Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie indyjskiego samolotu pasażerskiego w pobliżu lotniska w Ahmadabadzie oraz o wielu ofiarach śmiertelnych i rannych. Pragnę również przekazać słowa uznania dla indyjskich służb ratowniczych, które niezwłocznie podjęły akcję ratunkową" - napisał prezydent.
"Składam na Pani ręce najszczersze kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin ofiar oraz rannych w tej katastrofie. W tych godzinach myśli Polaków są ze wszystkimi osobami dotkniętymi tą tragedią" - dodał.
"Jesteśmy głęboko poruszeni dzisiejszą tragiczną katastrofą samolotu pasażerskiego Air India w pobliżu lotniska w Ahmadabadzie. Nasze myśli i modlitwy są z ofiarami, ich rodzinami i wszystkimi dotkniętymi tym wydarzeniem" - napisało z kolei w mediach społecznościowych Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Katastrofa samolotu Air India. Tragiczny bilans, niemal 300 ofiar śmiertelnych
Do katastrofy lotniczej doszło w czwartek rano w mieście Ahmadabad w Indiach. Boeing 787-8 Dreamliner lecący do Londynu chwilę po starcie z lokalnego lotniska nagle stracił moc i spadł na znajdujące się pod spodem budynki, a następnie eksplodował.
Na pokładzie samolotu znajdowało się 230 pasażerów, 10 osób personelu pokładowego i dwóch pilotów. Wśród podróżujących było 169 obywateli Indii, 53 Brytyjczyków, siedmiu Portugalczyków i jeden Kanadyjczyk.
Samolot rozbił się na terenie uczelni medycznej w Ahmadabadzie, w budynku której przebywało wówczas wielu studentów.