Reklama

Reklama

Kolejny wstrząs sejsmiczny we Włoszech

W środkowych Włoszech doszło do kolejnego wstrząsu tektonicznego o sile 5 stopni w skali Richtera Jego epicentrum znajdowało się 51 kilometrów na południowy wschód od Perugii

Jak podała amerykańska służba geologiczna wstrząs nastąpił na głębokości 10 kilometrów.

Już 26 tysięcy osób pozbawionych dachu nad głową w następstwie ostatnich trzęsień ziemi w środkowych Włoszech znajduje się pod opieką tamtejszej  obrony cywilnej. Jednocześnie eksperci utwierdzają się w przekonaniu, że  wstrząsy sejsmiczne pozostawiły po sobie trwałe ślady także w  ukształtowaniu terenu, zmieniając na zawsze krajobraz w tej części Półwyspu Apenińskiego.

Większość osób, bo siedemnaście tysięcy, nie opuściło jeszcze swoich  stron. Osiem tysięcy zaś już znajduje się w hotelach na wybrzeżu  Adriatyku. Tysiąc osób wreszcie znalazło gościnę w namiotach. 

Eksperci,  którzy od 24 sierpnia analizują zdjęcia satelitarne terenów nawiedzonych  przez kolejne trzęsienia ziemi, nie mają już wątpliwości - zostały one  na stałe zdeformowane przez wstrząsy. Chodzi o obszar 600 kilometrów  kwadratowych. Na 130 kilometrach kwadratowych doszło do obniżenia się  terenu nawet o siedemdziesiąt centymetrów; gdzie indziej, na przykład w  okolicach Nursji, podniósł się on o dwanaście centymetrów. Oznacza to  trwałą zmianę tamtejszego krajobrazu, spotęgowaną przez zawalenie się  większości budynków.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama