Reklama

Reklama

Kolejny dzień wizyty premier Szydło w Chinach

Przebywająca z wizytą w Chinach premier Beata Szydło dziś spotka się między innymi z mieszkającymi w Chinach Polakami. Choć w chińskich realiach nie można obecnie mówić o "Polonii", to z roku na rok liczba rodaków, którzy tymczasowo osiedlają się w Państwie Środka wzrasta.

Według danych nieoficjalnych, w Chinach tymczasowo przebywa około 5 tysięcy Polaków. Głównie są to osoby zatrudnione na kontraktach w międzynarodowych firmach, współpracujący z chińskimi przedsiębiorstwami, biznesmeni oraz studenci. W Chinach wzrasta zainteresowanie polskimi uczelniami, ale w ślad za tym na chińskich uczelniach uczy się też coraz więcej studentów z naszego kraju. Sprzyja temu zakończona w ubiegłym roku procedura dotycząca wzajemnej uznawalności dyplomów.  

W ambasadzie RP w Pekinie dziś dojdzie do spotkania premier Beaty Szydło z mieszkającymi w Chinach Polakami. Szefowa polskiego rządu przebywa z wizytą w Chinach w związku z udziałem w Forum Pasa i Szlaku. 

Reklama

Na początku maja w położonym w północnej części kraju mieście Harbin po raz pierwszy w historii otworzono wystawę poświęconą Polakom, którzy na przełomie XIX i XX wieku współtworzyli to miasto. Wystawa przywraca pamięć o harbińskiej Polonii. Na początku XX wieku w Harbinie żyło około 10 tysięcy Polaków. Wielu z nich pod koniec XIX wieku budowało Kolej Wschodniochińską, jako poddani Imperium Rosyjskiego. 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w Harbinie działał między innymi polski konsulat. Większość obywateli Polski opuściła Harbin po zakończeniu II wojny światowej. Ostatni Polak powrócił z tego miasta do Polski na początku lat 90-tych.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy