Reklama

Reklama

Kolejne zamachy w Bagdadzie. Zginęły 22 osoby

Co najmniej 22 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w dwóch zamachach bombowych przeprowadzonych w czwartek w Bagdadzie. Do ataków doszło na jednej z ulic handlowych oraz w pobliżu wojskowego punktu kontrolnego - poinformowała iracka policja.

Najwięcej ofiar pochłonął wybuch samochodu pułapki na jednej ze stołecznych ulic handlowych we wschodniej części miasta. Zginęło tam co najmniej 15 osób, a ponad 50 odniosło obrażenia - powiedział agencji Reutera przedstawiciel sił bezpieczeństwa.

Z kolei zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w samochodzie w okolicach posterunku wojskowego na północnych przedmieściach Bagdadu. Zginęło tam siedmiu żołnierzy a 20 zostało rannych - podało źródło policyjne.

Zamachy przeprowadzono w czasie, gdy wojska irackie próbują odbić z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS) Faludżę, która uchodzi za bastion dżihadystów położony na zachód od Bagdadu. Ofensywa irackiej armii wspieranej przez amerykańskie lotnictwo i sojusz prorządowych sił szyickich rozpoczęła się 23 maja i ma na celu odcięcie znajdujących się w mieście sił IS od dostaw amunicji i zaopatrzenia z północy.

Reklama

Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku, nadal znajdującego się pod kontrolą IS.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy