Reklama

Reklama

Kolejne trzęsienie ziemi, rekordowa szybkość wydobywania się lawy z Cumbre Vieja

Podczas ostatniej doby zanotowano najsilniejsze trzęsienie ziemi od czasu wybuchu wulkanu na La Palmie. Z powodu nasilenia się emisji popiołów w sobotę ponownie odwołano loty na La Palmę oraz połączenia z tej kanaryjskiej wyspy.

Jak podała w sobotę spółka Aena, odpowiedzialna za obsługę hiszpańskich lotnisk, w ciągu całego dnia nie odbył się żaden z 33 rejsów zaplanowanych z oraz na La Palmę.

Rekordowa szybkość wydostawania się lawy

W sobotnim komunikacie wyjaśniono, że linie latające na wyspę, na której od 19 września aktywny jest wulkan Cumbre Vieja, usprawiedliwiają odwołanie rejsów bezpieczeństwem realizowanych połączeń.

Tymczasem kanaryjskie media poinformowały, że podczas ostatniej doby zanotowano najsilniejsze trzęsienie ziemi od czasu wybuchu wulkanu na La Palmie. Jego siła wyniosła 4,6 stopni w skali Richtera.

Reklama

Wulkanolodzy odnotowali też rekordową szybkość, z jaką w ostatnich godzinach wydostaje się z wulkanu magma. W sobotnie popołudnie wylewała się z prędkością 1300 m na godzinę.

Władze La Palmy wskazują, że do sobotniego przedpołudnia lawa zajęła już ponad 750 hektarów terenów na tej kanaryjskiej wyspie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy