Reklama

Reklama

Kolejne próby rakietowe Korei Płn. "To naruszenie naszego terytorium"

Cztery rakiety balistyczne krótkiego zasięgu zostały wystrzelone przez Koreę Północną. Pociski przeleciały dystans 130 km na wysokości blisko 20 km - przekazało kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej. Napięcie na Półwyspie jest jednym z największych od 1953 roku, gdy zakończyła się wojna koreańska.

W czwartek Korea Północna wystrzeliła kolejne rakiety, w tym prawdopodobnie międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) typu Hwasong-17 i dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

Czwartkowa próba była siódmym przeprowadzonym przez Koreę Płn. testem ICBM w tym roku oraz pierwszym od maja.

Półwysep Koreański. Próby rakietowe Korei Północnej. "To naruszenie terytorium naszego kraju"

Dzień wcześniej Korea Płn. wystrzeliła łącznie 23 pociski balistyczne, z których jeden spadł w odległości zaledwie 57 kilometrów od wybrzeża Korei Płd. Był to pierwszy taki przypadek od zakończonej w 1953 roku wojny koreańskiej. Ppołudniowokoreański prezydent Jun Suk Jeol potępił to jako "de facto naruszenie terytorium" jego kraju.

Reklama

USA i Korea Południowa prowadzą manewry Vigilant Storm - największe wspólne ćwiczenia lotnicze w historii. Uczestniczą w nich setki samolotów wojskowych, w tym myśliwce F-35. Zgodnie z pierwotnym planem manewry miały zakończyć się w piątek, ale zostały przedłużone do soboty, "w odpowiedzi na nieustanne prowokacje" Korei Północnej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy