Reklama

Kolejne problemy Bundeswehry. "Zbrojeniowa fuszerka"

Gotowość bojowa niemieckiej armii pozostawia wiele do życzenia. Problemy dotyczą też nowego sprzętu wojskowego.

Resort obrony Niemiec ma największe problemy z samolotami transportowymi A400M i transporterem opancerzonym Puma. Z dostarczonych w ubiegłym roku 71 transporterów tylko 27 jest w gotowości bojowej, a z ośmiu A400M - tylko połowa - wynika z odpowiedzi parlamentarnego sekretarza stanu Petera Taubera na zapytanie posła partii "Lewica" Matthiasa Hoehna.

Nie lepiej jest ze sprzętem latającym - z siedmiu śmigłowców bojowych typu "Tiger" z roku 2017, dwa są sprawne i gotowe do użycia, z siedmiu śmigłowców transportowych NH90 - tylko cztery. Z czterech nowych myśliwców Eurofighter użyty może być zaledwie jeden, co niemiecki resort obrony tłumaczy wyposażeniem w nowe komputery pokładowe.

Reklama

"Jakość dostaw nie jest jeszcze najlepsza i wymaga poprawy" - przyznał Tauber, dodając, że przemysł zbrojeniowy musi stanąć na wysokości zadania. Z 97 wielkich urządzeń dostarczonych Bundeswehrze w 2017 roku można obecnie użyć tylko 38 - wynika z danych resortu obrony. Odpowiada to 39 procentom.

"Miliardy na zbrojeniową fuszerkę"

Stan gotowości nowych urządzeń jest zatem wyraźnie gorszy niż przeciętny stan wszystkich 5 tys. egzemplarzy z 53 systemów broni głównej, które Bundeswehra ma do dyspozycji. Z raportu sporządzonego w lutym 2018 wynika, że tylko około połowa urządzeń jest w gotowości bojowej. Celem Bundeswehry jest osiągnięcie poziomu 70 procent.

Minister obrony Ursula von der Leyen postawiła sobie za cel znaczne polepszenie gotowości bojowej sprzętu wojskowego. Z jego realizacją jednak ma poważne problemy - krytykuje polityk "Lewicy" Matthias Hoehn. - Nawet całkowicie nowy sprzęt wojskowy prosto z hali produkcyjnej nie funkcjonuje - mówi. - To niedopuszczalne, aby przyjmować i płacić za sprzęt, który jest niesprawny - dodaje. Zdaniem polityka "Lewicy" to skandal, że minister obrony wydaje miliardy na "zbrojeniową fuszerkę" kosztem podatnika.

Na manewrach w Norwegii

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen odwiedziła w środę (31.10.2018) niemieckich żołnierzy uczestniczących w największych od czasów zimnej wojny manewrach NATO w Norwegii. - Bundeswehra może być dumna ze swoich osiągnięć - powiedziała von der Leyen odwiedzając oddziały w pobliżu miasta Rena. Wyraziła swoje uznanie dla "wysoce zmotywowanych i profesjonalnych“ żołnierzy. Manewry są sygnałem siły i solidarności - powiedziała minister. - Niemcy od 70 lat czerpią korzyści z zobowiązań w ramach NATO, również nasi partnerzy i przyjaciele chcą na nas polegać - skomentowała szefowa resortu obrony. Dowodem tego mają być wspólne manewry.

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy