Reklama

Reklama

Kolejki na polsko-białoruskiej granicy. Dwie doby oczekiwania

Długa kolejka ciężarówek czeka na odprawę przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). W niedzielę wieczorem czas oczekiwania wyniósł 51 godzin, rano były to 53 godziny. Z kolei na wyjazd z Polski przez towarowe przejście graniczne z Białorusią w Koroszczynie (Lubelskie) oczekuje 1350 pojazdów; szacunkowy czas oczekiwania to 24 godziny.

Oficer prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej Maciej Czarnecki poinformował, że w Bobrownikach w kolejce stoi tysiąc ciężarówek. Rano było ich 1 tys. 150.

Według wieczornych danych z aplikacji Regionalny System Ostrzegania (RSO) kolejka na prowadzącej do przejścia drodze krajowej nr 65 ma 20 km. Czarnecki podał, że w ciągu ostatniej zmiany - czyli 12 godzin - odprawiono 293 ciężarówki, które wyjechały na Białoruś właśnie przez przejście w Bobrownikach. Podczas wcześniejszej dwunastogodzinnej zmiany było to 290 tirów.

Cały czas przed miejscowością Waliły Stacja działa strefa buforowa, której celem jest regulacja ruchu na tej trasie. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części. Ruchem w strefie buforowej kierują Straż Graniczna, policja i KAS.

Reklama

Przejście w Bobrownikach jest od wtorku jedynym przejściem granicznym z Białorusią w województwie podlaskim, przez które kierowcy ciężarówek mogą wyjeżdżać na Białoruś po tym, gdy - w związku z sytuacją kryzysową przy granicy polsko-białoruskiej w rejonie przejścia w Kuźnicy - zamknięto to przejście do odwołania.

Kolejki w Lubuskiem

- W ciągu ostatnich 12 godzin 470 pojazdów opuściło terytorium Polski, a w kolejce czeka 1350 pojazdów. Szacunkowy czas oczekiwania to 24 godziny - przekazał z kolei rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś.

- 524 pojazdy wjechało na terytorium Polski. 10 samochodów znajduje się przed przejściem, pomiędzy przejściem białoruskim i polskim, na drodze celnej. Z informacji przekazywanych przez służby białoruskie wynika, że w kolejce przed przejściem białoruskim jest około 350 - 450 pojazdów ciężarowych - dodał Deruś.

Podczas nocnej zmiany z soboty na niedzielę do przejścia w Koroszczynie przekierowanych zostało 210 pojazdów z wyłączonego z ruchu przejścia w Kuźnicy.

Ostatniej doby funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na towarowych przejściach granicznych w woj. lubelskim odprawili 3532 pojazdów ciężarowych, w tym 1518 na kierunku przywozowym do Polski i 2014 na kierunku wywozowym. To o 328 pojazdów ciężarowych więcej, niż poprzedniej doby.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy