Reklama

Reklama

Kleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba

Według szacunków specjalistów, od trzech do 15 procent kleszczy zarażonych jest kleszczowym zapaleniem mózgu. To druga, po boreliozie, choroba przenoszona przez te pajęczaki.

Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla, że kleszczowe zapalenie mózgu to ciężka choroba, która na początku ma przebieg podobny do grypy, ale może prowadzić do bardzo groźnych neurologicznych powikłań, a nawet śmierci. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu są szczepienia. Konieczne są trzy dawki. Druga dawka powinna być podana po 2-3 miesiącach, a trzecia - po 5-12 miesiącach. Możliwe jest też przyspieszenie cyklu szczepień.
Szczepionka jest zalecana, ale nierefundowana. Koszt jednej dawki to około stu złotych. Szczepić powinny się osoby zawodowo narażone na kontakt z kleszczami, na przykład leśnicy oraz osoby, które aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, w lesie czy w parkach. W ubiegłym roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało w Polsce ponad 200 osób.
W tym tygodniu zainaugurowano kampanię "Kleszczowe Zapalenie Mózgu - Szczepimy! Zapobiegamy!". Akcja informacyjna będzie prowadzona głównie w internecie, emitowany będzie też spot radiowy. Kampania potrwa do końca czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy