Reklama

Reklama

Kirgistan-Tadżykistan. Starcia na granicy. Siły wykorzystują ciężki sprzęt

W piątek doszło do kolejnych starć na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu. Obie strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o wykorzystanie ciężkiego uzbrojenia. Według kirgiskiego ministerstwa spraw zagranicznych szefowie dyplomacji obu państw rozmawiali, by doprowadzić do złagodzenia konfliktu, który na nowo rozgorzał przed kilkoma dniami.

W piątek wczesnym rankiem siły tadżyckie ponownie otworzyły ogień w kierunku kilku naszych placówek, używając czołgów, transporterów opancerzonych i moździerzy - poinformowała straż graniczna Kirgistanu.

Władze Tadżykistanu oskarżyły z kolei siły kirgiskie o ostrzelanie przy użyciu "ciężkiego uzbrojenia" posterunku i siedmiu wsi w przygranicznym terenie.

Jeden cywil zginął, trzech zostało rannych - przekazały władze leżącego przy granicy tadżyckiego miasta Isfara, cytowane w piątek przez agencję Reutera. Kirgiskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 18 hospitalizowanych rannych, w tym czterech żołnierzach z ranami postrzałowymi.

Reklama

Kirgistan-Tadżykistan. Od środy rozgorzały starcia

W trwających od dwóch dni starciach zginęły co najmniej trzy osoby, a 27 zostało rannych - wylicza Reuters. W środę strona tadżycka informowała o dwóch zabitych strażnikach granicznych. Według kirgiskiego ministerstwa spraw zagranicznych szefowie dyplomacji obu państw rozmawiali ze sobą, by doprowadzić do złagodzenia napięcia.

Wysiłki mające zakończyć konflikt podjęli także gubernatorzy przygranicznych prowincji z obu krajów, którzy spotkali się na jednym z przejść granicznych - relacjonuje Reuters.

Przywódcy pojechali na szczyt w Uzbekistanie

Prezydenci Kirgistanu i Tadżykistanu, Sadyr Dżaparow i Emomali Rahmon, przebywają na dwudniowym, trwającym do piątku szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) odbywającym się w Samarkandzie w Uzbekistanie.

W ostatnich latach wzdłuż nie w pełni wytyczonej granicy Kirgistanu i Tadżykistanu regularnie dochodziło do starć i napięć. Zazwyczaj były one szybko łagodzone, ale w 2021 r., gdy zginęło w nich ponad 50 osób, wówczas niemal nie przerodziły się w regularną wojnę

Kraje dzielą 970 km granicy, z czego blisko połowa jest sporna - zaznacza agencja AFP. Oba należące niegdyś do ZSRR państwa pozostają w bliskich relacjach z Rosją i znajdują się w nich rosyjskie bazy wojskowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy