Reklama

Reklama

Kim jest nowy premier Włoch?

Desygnowany w niedzielę na premiera Włoch 62-letni Paolo Gentiloni uważany jest za zaufanego współpracownika dotychczasowego szefa rządu Matteo Renziego i dlatego według komentatorów będzie kontynuatorem jego linii, głównie w sprawie kryzysu migracyjnego.

Przez dwa ostatnie lata Gentiloni był szefem MSZ w rządzie Renziego. Nominację tę dostał, gdy ówczesna minister spraw zagranicznych Federica Mogherini objęła stanowisko szefowej unijnej dyplomacji.

Jako szef MSZ w ciągu ostatnich dwóch lat krytykował kraje Europy środkowej, zwłaszcza Węgry, za sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców. Nie szczędzi też krytyki pod adresem Unii Europejskiej w sprawie kryzysu z napływem migrantów.

W grudniowym wywiadzie dla "Die Welt" Gentiloni stwierdził, że Unia jest "surowa wobec Włoch, a tolerancyjna wobec Europy Środkowo-Wschodniej".

Reklama

"Włochy nigdy nie zaakceptują Europy, która jest nieelastyczna w sprawie dziesiętnych punktów budżetu, a jest bardzo tolerancyjna wobec tych, którzy nie są gotowi zrealizować uzgodnionych decyzji" - mówił, odnosząc się do kwot migrantów.

Gentiloni jest też zwolennikiem dialogu z Rosją.

We wrześniu tego roku Gentiloni podczas debaty w Rzymie oświadczył, że Włochy będą zabiegać, by w Unii Europejskiej powstał "węższy krąg" krajów podzielających kilka aspektów wspólnej polityki. Stwierdził, że w grupie tej mogłoby się znaleźć od siedmiu do dwunastu państw. Nie wymienił, jakie kraje ma na myśli.

"Uważam, że licząca dzisiaj 28 państw Unia Europejska mogłaby zawierać w sobie węższy krąg, który łączyłaby wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony" - oświadczył. Zadeklarował, że jego kraj będzie "walczyć o ten nowy model Unii".

Urodzony 22 listopada 1954 roku w Rzymie Gentiloni jest potomkiem znanej rzymskiej rodziny arystokratycznej. Polityczną działalność rozpoczął w młodzieżówce niszowej Partii Jedności Proletariackiej na rzecz Komunizmu. Był następnie dziennikarzem i kierował miesięcznikiem włoskiej Ligi Ochrony Przyrody.

Następnie wstąpił do centrowej partii Margherita, z której w 2001 roku po raz pierwszy został wybrany do Izby Deputowanych. Był m.in. przewodniczącym parlamentarnej komisji nadzoru nad publicznym radiem i telewizją RAI.

Od 2006 do 2008 roku Gentiloni był ministrem łączności w drugim gabinecie Romano Prodiego. Spotkał się wówczas z falą krytyki, gdy zaproponował swoistą "reglamentację dostępu" różnych mediów do internetu, co zmusiłoby większość portali do rejestracji i innych administracyjnych procedur. Sam Gentiloni przyznał, że był to jego poważny błąd.

Od 2007 roku należy do centrolewicowej Partii Demokratycznej. Był jednym z pierwszych jej prominentnych polityków, którzy w 2013 roku poparli ówczesnego burmistrza Florencji Matteo Renziego, gdy ubiegał się o przywództwo w tym ugrupowaniu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje