Reklama

Reklama

Kim Dzong Un zwołał wyjątkowy kongres. Chce wzmocnienia "monolitycznych" rządów partii

Kim Dzong Un zwołał konferencję w celu wzmocnienia w północnokoreańskim społeczeństwie "monolitycznego" przywództwa rządzącej Partii Robotniczej Korei (WPK) - poinformowała agencja Reuters. Była to pierwsza tego typu konferencja i dotyczyła "realizacji konsolidacji organizacyjnej i ideologicznej szeregów Partii pod każdym względem" oraz wzmocnienia roli przywódczej partii - podała agencja, cytując państwowa agencja informacyjna KCNA.

Wydarzenie skupiło się na działach "Partyjnego Poradnictwa Życia" (PLG), które są potężnymi organizacjami monitorującymi i kontrolującymi lojalność urzędników i członków partii w całym kraju.

Zgodnie z raportem z 2019 roku przygotowanym przez amerykański Komitet Praw Człowieka w Korei Północnej (HRNK) poradnictwo życia partyjnego jest "prawdopodobnie najbardziej newralgiczną funkcją" WPK.

Jako część potężnego Departamentu Organizacji i Poradnictwa, PLG monitoruje trendy i wzorce w indywidualnych zachowaniach, szczególnie tych, które mogą zaszkodzić interesom najwyższego przywódcy, czytamy w raporcie HRNK. Jego techniki obejmują regularne sesje samokrytyki, gdzie uczestnicy są zobowiązani do wyznania swoich złych czynów i stawienia czoła oskarżeniom ze strony innych członków. Jest również odpowiedzialny za przekazywanie wskazówek od wysokich rangą przywódców i odgrywa rolę w wyborze kandydatów dopuszczonych do startu w wyborach.

Reklama

Kim Dzong Un: Partyjne doradztwo życiowe naczyniem krwionośnym

W swoich uwagach do uczestników konferencji Kim Dzong Un nazwał partyjne doradztwo życiowe "naczyniem krwionośnym i gruczołem nerwowym", które mocno łączą organizacje partyjne z komitetem centralnym, a także główną osią wdrażania idei i polityki partii, podała KCNA.

Kim coraz częściej organizuje wydarzenia mające na celu wzmocnienie kontroli w kraju, którym rządzi od 2011 roku. Eksperci ocenili, że wysiłki związane ze zwalczaniem koronawirusa dodatkowo pomogły jego autorytarnemu rządowi narzucić nowe formy kontroli gospodarki, podróży, mediów i innych aspektów życia społecznego.

Według instytucji zajmujących się badaniem praw człowieka Korea Północna przeprowadza pozasądowe egzekucje, porwania, tortury i arbitralne aresztowania. Według raportów reżym w Pjongjang stosuje przemoc seksualną i zmusza do pracy przymusowej.

Korea Północna boryka się z wieloma problemami, w tym z epidemią koronawirusa, skutkami gospodarczymi sankcji międzynarodowych oraz konsekwencjami katastrof naturalnych, takimi jak wysokie temperatury i powodzie - przypomina Reuters.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy