Reklama

Reklama

Kim Dzong Un: Jesteśmy "światową potęgą militarną"

Pomimo tego, że mierzymy się z najgorszymi sankcjami, udało nam się zademonstrować całej planecie nasz status potęgi militarnej o światowej randze - oświadczył przywódca Korei Północnej podczas parady wojskowej na placu Kim Ir Sena w Pjongjangu z okazji 70-lecia Koreańskiej Armii Ludowej.

"Udało nam się zademonstrować całej planecie nasz status potęgi militarnej o światowej randze", pomimo tego, że mierzymy się "z najgorszymi sankcjami" - mówił Kim przed wiwatującą publicznością.

Wezwał armię do utrzymania najwyższego poziomu gotowości bojowej przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom, żeby "siły inwazyjne nie mogły naruszać ani nękać świętej godności i autonomii Republiki nawet o 0,001 milimetra".

Na cześć Koreańskiej Armii Ludowej

Kim Dzong Un, ubrany w długi zimowy płaszcz, został pokazany jak z żoną idzie po czerwonym dywanie na początku parady i salutuje - podała agencja AP, zwracając uwagę, że defiladę pokazano w północnokoreańskiej telewizji państwowej kilka godzin po jej zakończeniu.

Reklama

Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę powstania Koreańskiej Armii Ludowej odbyły się w przeddzień inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej, podczas gdy - jak zauważa AFP - Kim osobiście nadzoruje rozwój programu nuklearnego i rakietowego swojego kraju.

Kim w wyemitowanych w telewizji fragmentach przemówienia nie odniósł się do igrzysk w Pjongczangu - wskazuje Associated Press.

Mniejszy rozmach

Według źródeł rządowych w Seulu, na które powołuje się południowokoreańska agencja Yonhap, w paradzie w Pjongjangu wzięło udział około 50 tysięcy ludzi, w tym około 13 tys. żołnierzy. Media północnokoreańskie pokazywały najprawdopodobniej międzykontynentalne rakiety balistyczne na wyrzutniach, gdy tysiące Koreańczyków wypełniło stołeczny plac Kim Ir Sena - podała agencja Reutera.

Analitycy twierdzą, że tegoroczna parada miała mniejszy rozmach niż w poprzednich latach, chociaż wciąż była skoncentrowana na głównym celu Korei Północnej, czyli na wzmocnieniu potencjału nuklearnego. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy