Reklama

Reklama

Kilkanaście tysięcy migrantów ukrywa się przed wydaleniem ze Szwecji

Szwedzka policja ma problemy z ustaleniem faktycznej liczby uchylających się przed deportacją ze Szwecji migrantów. Służby szacują, że chodzi o ponad 12 tysięcy osób.

Ta liczba pokazuje jedynie liczbę wydanych w ubiegłym roku przez Urząd Migracyjny decyzji o deportacji migrantów starających się o pozwolenie na pobyt w Szwecji.

- Do końca nie wiemy, ile osób przebywa w kraju nielegalnie. Nie mamy możliwości ich policzenia - powiedział gazecie Svenska Dagbladet Patrik Engstroem szef sekcji granicznej szwedzkiej policji.

Wciąż nie ma informatycznego systemu ewidencji osób bez prawa pobytu w Szwecji. Powoduje to brak możliwości szybkiej wymiany informacji co może tym osobom pomagać w ukrywaniu się.

 - Wiele z nich po przyjeździe do Szwecji nigdy nie została zarejestrowana przez służby migracyjne. Do tego trzeba również doliczyć tych, wobec których nakaz deportacji uległ po czterech latach przedawnieniu - dodaje Engstroem. Szwedzki Urząd Migracyjny prognozuje, że w latach 2017-2019 przed deportacją ze Szwecji uchylać się może ponad 33 tysiące migrantów.

W 2017 roku jednym z poszukiwanych , którym odmówiono azylu w Szwecji był Achmed Akiłow. Uzbek, który w kwietniu wjechał ukradzioną ciężarówką w tłum ludzi, zabijając pięć osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama