Reklama

Reklama

Kilkanaście nowych przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii

Potwierdzono 11 kolejnych przypadków małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że łączna liczba przypadków na Wyspach wynosi 20. Minister zdrowia Sajid Javid podkreślił, że większość z nich ma łagodny przebieg.

Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem potwierdzonych przypadków małpiej ospy, choroby występującej zwykle w środkowej i zachodniej Afryce, która od kilku dni z niewiadomych powodów zaczęła się rozprzestrzeniać w innych częściach świata. W Europie najwięcej przypadków wykryto w Hiszpanii - 21, a poza tym chorobę tę stwierdzono też w Portugalii, Francji, Belgii, Szwecji, Niemczech i Włoszech.

Zobacz też: Małpia ospa w Europie: Objawy i leczenie. Czy małpia ospa jest w Polsce?

Reklama

Javid przekazał też, że zakupił partię szczepionek przeciwko ospie wietrznej, która ze względu na podobieństwo wirusów powodujących obie choroby, jest dość skuteczna w zapobieganiu małpiej ospie. Jednak nawet bez szczepionki większość przypadków jest łagodna i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Małpia ospa. Ryzyko dla społeczeństwa "bardzo niskie"

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) oświadczyła, że wprawdzie należy się spodziewać wykrywania w najbliższym czasie kolejnych zakażeń, ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie.

Dr Susan Hopkins z UKHSA powiedziała, że "znaczna część" ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii i Europie została stwierdzona u mężczyzn homo- i biseksualnych, "dlatego szczególnie zachęcamy ich do zwracania uwagi na objawy i szukania pomocy, jeśli są zaniepokojeni". Symptomami małpiej ospy są gorączka, bóle głowy i wysypka na skórze, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Reklama

Reklama

Reklama