Reklama

Reklama

Kerry dziękuje Iranowi za szybkie uwolnienie żołnierzy

​Sekretarz stanu John Kerry podziękował Iranowi za szybkie uwolnienie amerykańskich marynarzy zatrzymanych w Zatoce Perskiej. Władze USA zapewniają, że dwie łodzie patrolowe przez pomyłkę wpłynęły na wody terytorialne Iranu.

Dziesięciu żołnierzy Marynarki Wojennej USA - dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta, zostało uwolnionych przez Teheran niespełna 24 godziny po zatrzymaniu. - Jestem bardzo zadowolony, że sprawa została załatwiona tak szybko. Dziękuję sekretarzowi Kerryemu za jego wysiłki - mówił sekretarz obrony Ashton Carter.
Szef amerykańskiej dyplomacji podziękował z kolei publicznie Irańczykom. - Wszystko wskazuje na to, że naszymi marynarzami dobrze się zaopiekowano - dostali koce i żywność, a potem uzyskali pomoc w powrocie do naszej floty - mówił John Kerry.

Reklama

"To był nasz błąd, za który przepraszamy"


Po uwolnieniu zatrzymanych władze w Teheranie opublikowały nagranie wideo wypowiedzi dowódcy amerykańskich marynarzy. "To był nasz błąd, za który przepraszamy. To było nieporozumienie, nie było nasz intencją wpłynięcie na wody terytorialne Iranu" - mówił oficer.
John Kerry zapewnił jednak, że nie było formalnych przeprosin ze strony USA. Podkreślił też, że jeszcze kilka lat temu tak szybkie i bezkonfliktowe uwolnienie zatrzymanych Amerykanów nie byłoby możliwe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama