Reklama

Reklama

KE uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności w związku z koronawirusem

Komisja Europejska, na wniosek Francji, uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego będzie wspierała ewakuację obywateli UE z regionu chińskiego miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa.

"UE nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy" - oświadczył, cytowany w komunikacie, komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.  

Jak podkreślił, unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i jest w stałym kontakcie z państwami członkowskimi, delegaturami UE w regionie i ambasadą Chin w Brukseli. 

KE zadeklarowała, że na wniosek państw członkowskich może uruchomić dodatkowe wsparcie.  

Reklama

Instytucje europejskie nie mają własnej floty samolotów, dlatego UE będzie współfinansować koszty przelotu. 

Wysłano pierwszy samolot

Zgodnie z planem, pierwszy samolot miał wylecieć do Chin z Francji w środę rano, a drugi wystartuje jeszcze w tym tygodniu. KE podkreśliła, że unijni obywatele, którzy znajdują się w regionie i chcą zostać repatriowani, mogą nadal o to wnioskować. Narodowość nie ma przy tym znaczenia.  

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, pierwszym samolotem zostanie przetransportowanych około 250 Francuzów. Drugim ma wracać ponad 100 obywateli UE z innych krajów. 

To pierwszy wniosek o pomoc tego rodzaju i niewykluczone, że w najbliższych dniach o podobne wsparcie zwrócą się inne kraje członkowskie. 

Procedura powrotu przewiduje, że podróż do Europy będą mogły odbyć tylko osoby, które nie mają objawów choroby. Centrum reagowania kryzysowego UE jest w kontakcie z rządami państw członkowskich, by koordynować powroty i ewentualne okresy kwarantanny.  

Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa coraz więcej krajów ewakuuje swych obywateli z regionu miasta Wuhan. We wtorek zabrani zostali obywatele USA. Nie trafili oni jednak prosto do domów, ale na Alaskę, gdzie mają być poddano badaniom. 

Decyzję o wysłaniu samolotów podjęły też m.in. Australia, Francja, Japonia, Korea Południowa i Mongolia. 

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu ubiegłego roku w Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Jak dotąd w Państwie Środka potwierdzono około sześć tys. zakażeń i ponad 130 zgonów. 

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia, istnieje od 2001 r. Pomaga we współpracy pomiędzy państwami i ułatwia koordynację w obszarze ochrony cywilnej. 

W jego ramach każdy kraj na świecie, a także ONZ, czy inne organizacje mogą się zwrócić o wsparcie w razie katastrofy wywołanej przez człowieka lub klęski żywiołowej. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie UE, a także Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja. 

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy