Reklama

KE: Polskie władze naruszyły zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej

"Polskie władze naruszyły tymczasowe postanowienie o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej" - oświadczyła w poniedziałek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE pełnomocniczka Komisji Europejskiej Katarzyna Hermann. KE wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę.

"Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału w sprawie zakazu wycinki" - powiedziała Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy, które Komisja Europejska otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann powiedziała w trakcie posiedzenia, że Komisja Europejska wnosi do Trybunału o "podjęcie wszelkich koniecznych środków tymczasowych", aby nałożyć na Rzeczpospolitą Polską karę za naruszenie postanowienia wiceprezesa Trybunału ws. nakazu wstrzymania wycinki.  

Reklama

Prawniczka złożyła ten wniosek ad hoc, po pytaniach wiceprezesa Trybunału, w jaki sposób KE chciałaby spowodować wykonanie postanowienia o wstrzymaniu wycinki. Przedstawicielka Komisji początkowo domagała się tylko doprecyzowania przesłanki "bezpieczeństwa publicznego", na które powołuje się Polska. Później, po sugestiach wiceprezesa Trybunału i krótkiej przerwie na konsultacje, Hermann wystąpiła o nałożenie na Polskę kar okresowych.

Pełnomocnik rządu uznał wniosek za bezprzedmiotowy, bo - jak argumentował - Polska nie narusza zarządzenia tymczasowego i działa zgodnie z nim, a prowadząc wycinkę, kieruje się względami bezpieczeństwa publicznego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy