Reklama

KE chce pozwać Polskę do Trybunału UE w związku z Białowieżą

Komisja Europejska chce pozwać Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w związku z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że szefowie gabinetów komisarzy wpisali tę sprawę na listę postępowań, które Komisja ma ogłosić w czwartek.

Unijni komisarze ostatecznie jutro zdecydują, czy wyślą skargę na Warszawę do Luksemburga w związku z łamaniem unijnego prawa, za co grożą wysokie kary finansowe. Komisja nie uwzględniła argumentów polskiego rządu, który tłumaczył, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne, by ratować ważne siedliska. 

Bruksela rozpoczęła postępowanie w tej sprawie w połowie ubiegłego roku. Przedstawiła zarzuty dotyczące naruszenia niektórych przepisów w dyrektywie siedliskowej i ptasiej. 

Kilka miesięcy temu Komisja przeszła do drugiego etapu, ale czekała jeszcze na wyjaśnienia z Polski. Teraz jednak uznała, że nie zmieniły one jej oceny sytuacji. A zatem to sędziowie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu rozstrzygną, kto ma rację w tym sporze. 

Reklama

Jeśli stwierdzą naruszenie europejskiego prawa, mogą zasądzić wysokie kary finansowe. 

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy