Reklama

Reklama

​KE: 5 mln euro dla Francji w związku z kryzysem migracyjnym w Calais

Komisja Europejska ogłosiła, że Francja otrzyma dodatkowe 5 mln euro na pomoc migrantom, którzy koczują w obozie w portowym mieście Calais i usiłują przedostać się do Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche.

Pieniądze te mają zostać przeznaczone na budowę nowego obozu, który pomieści ok. 1,5 tys. imigrantów, a także na transport osób ubiegających się o azyl do różnych ośrodków we Francji.

Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował o tych środkach podczas poniedziałkowej wizyty w Calais, w której towarzyszyli mu premier Francji Manuel Valls, szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve oraz komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. Spotkali się z mieszkańcami prowizorycznego obozu w Calais - kilkoma tysiącami uchodźców z Sudanu, Erytrei i innych krajów.

Reklama

"To kryzys na światową skalę, który wymaga wspólnej europejskiej odpowiedzi. (...) Musimy pozostać wierni naszym wartościom" - powiedział Timmermans.

"Nie będziemy nigdy odsyłać tych, którzy wymagają ochrony" - zapewnił. Wiceprzewodniczący Komisji uważa też, że chociaż sytuacja jest trudna, to mająca 500 mln mieszkańców Unia powinna sobie z nią poradzić.

Według premiera Vallsa kryzys ten stanowi wyzwanie dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i wystawia je na próbę.

Valls ocenił również, że tego problemu nie da się rozwiązać za pomocą ogrodzenia z zasieków z drutu kolczastego, jakie zbudowały już Węgry na granicy z Serbią. Zaapelował o większą pomóc dla ludzi, którym należy się azyl, podkreślając jednocześnie, że imigranci zarobkowi powinni być odesłani do swych krajów.

"Zbyt wiele krajów odmawia wzięcia na siebie odpowiedzialności" za uchodźców - ubolewał Valls. "Ten wyjątkowo poważny kryzys dotyczy całej Europy i dlatego cały kontynent powinien się zmobilizować" - zaznaczył francuski premier.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy