Reklama

Reklama

Kazachstan zmienia ustrój

Parlament Kazachstanu wstępnie przyjął poprawki do Konstytucji, które ograniczają pełnomocnictwa prezydenta. Jest to propozycja samego szefa państwa Nursułtana Nazarbajewa, którego partia Nur Otan dominuje w parlamencie.

Ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew wyjaśnił, że zmiany do Konstytucji polegają przede wszystkim na zwiększeniu roli rządu oraz parlamentu. Przy czym oficjalnie jego ustrojem nadal będzie system prezydencki.

Od kilku lat w Kazachstanie przeprowadzane są także reformy gospodarcze polegające na prywatyzacji na szeroką skalę. Wiceminister gospodarki tego kraju Serik Żumangarin, który przebywa w Warszawie z kilkudniową wizytą, podkreśla, że Astana jest zainteresowana doświadczeniami polskich reform. Chodzi tu przede wszystkim o rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Reklama

Poprawki do Konstytucji wejdą w życie po drugim czytaniu i po podpisaniu przez Nursułtana Nazarbajewa. Według komentatorów, 76-letni prezydent Kazachstanu, zmieniając ustrój, stara się przygotować system polityczny tego państwa do funkcjonowania po jego odejściu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy