Reklama

Reklama

Kazachstan: Nazarbajew wystartuje w wyborach prezydenckich

Nursułtan Nazarbajew, długoletni prezydent Kazachstanu, powiedział w środę, że będzie ubiegał się o reelekcję w przyspieszonych wyborach prezydenckich zaplanowanych na 26 kwietnia. Wcześniej jego kandydaturę wysunęła rządząca partia Nur Otan.

Partia potwierdziła decyzję na zjeździe w Astanie, gdzie kandydaturę jednogłośnie poparło ok. 1230 delegatów.

Nazarbajew jest prezydentem Kazachstanu od 1991 roku. Przy okazji rozpisania wcześniejszych wyborów mówił w telewizyjnym wystąpieniu, że jeszcze nie zdecydował, czy weźmie w nich udział.

Przyspieszone wybory są powszechnie postrzegane jako możliwość zapewnienia 74-letniemu Nazarbajewowi kolejnych pięciu lat na czele największej gospodarki Azji Środkowej.

O możliwości przeprowadzenia wcześniejszych wyborów po raz pierwszy poinformowało 14 lutego Zgromadzenie Ludowe Kazachstanu - organ konsultacyjny przy prezydencie. Propozycję tę zaprezentowano jako "wolę narodu".

Reklama

W 2011 roku Nazarbajew został wybrany na szefa państwa uzyskując prawie 96 proc. głosów. Prezydent Kazachstanu jest wybierany w głosowaniu powszechnym na pięć lat.

Nazarbajew rządzi 17-milionowym Kazachstanem jako prezydent od uzyskania przez ten kraj niepodległości po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Ale i wcześniej w latach 80. XX wieku stał na czele władz republiki, która wchodziła wówczas w skład Związku Radzieckiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy